15 Ağustos 2011

La habitación de Fermat (Fermat's room) [film]

"Fermat'ın odası" ve kimi yerde de "Kapan" ismiyle geçen filmi seyrettim, fikir güzel fakat uygulama olarak pek olmamış.

Dört kişi özel bir toplantıya çağırılıyor ve davet edildikleri yere kapatılıyor. Kapatılan bu dört kişi dışardan telefonla gelen problemleri verilen süre içinde çözmek zorundalar, yoksa zamanla daralan duvarlar arasında ezilecekler...

Bu tuzağı kim ne için kurmuştur, niye özellikle bu kişileri seçmiştir, amacı nedir? Bunları bulmak da yine zorla buraya hapsedilen matematik dahilerine düşmektedir.

Biraz "Cube" (küp), biraz "Saw" (testere) karışımına "hızlı hızlı geçilen mantık ve matematik problemlerini" ekleyince heyecanlı bilmeceli güzel bir kurmaca hazırlanabileceğini düşünmüşler ama olmamış.

Hemen hemen hiç heyecan yok, yapılanlar yapay kaçıyor, her şeyi adım adım açıklayıp anlaşılır kılmaya çalışırlarken filmin bütün havasını kaçırıyorlar, vs. vs.

Biraz daha basit şekliyle bir kitap yapılırsa dura kalka üzerinde düşünüp çözülecek problemleri ile bu tür sorulara meraklı ortaokul çocuklarına ilginç gelebilir fakat film olarak akış hız böyle bir içeriği karşılayamamış.

Seyredilmese de olur denilebilecek sıradan bir yapımdı, o yüzden tavsiye etmiyorum, zaman kaybı.