15 Aralık 2011

Flashbacks of a fool [film]

İşte yine gereksiz açık saçık sahnelerle durumu kurtarmaya çalışan sıradan, sıkıcı bir film...

Kırklı yaşlara gelmiş, fazla tanınmayan ikinci sınıf bir Hollywood yıldızı (erkek oyuncu) içki uyuşturucu ve seks alemlerinde kendini tüketmektedir.
Yeni bir iş anlaşması için menajeriyle görüşmeye gittiğinde işler pek iyi gitmez ve bizim adam psikolojik olarak dibe vurunca anında bunalıma girer.
Fakat aksilikler hep üst üste geldiği için evine gittiğinde de bir telefon alır; çocukluk arkadaşı ölmüştür...
Lüks arabasını deniz kenarına çeker ve gidip denize atlayınca çocukluk yıllarını hatırlamaya başlar. Çocukluk arkadaşlarını, annesini, seviştiği komşu kadını ve bu kadının kaza sonucu ölen küçük kızını bir bir hatırlayıp o zamanlar neler olduğunu bize de gösterir. Filmin Türkçe karşılığı olan "Bir aptalın anıları" ismi de buradan geliyor.

Gereksiz ve konuyla ilgisiz ayrıtıları yüzünden dağınık görünümlü film bir türlü çıkış yapamayınca seyirci olarak bize de ayrıntılarla uğraşmak kalıyor ama bir iki "Roxy music" parçası eşliğinde kız arkadaşıyla çalan plağa vokal yaptıkları sahneden başka kayda değer bir şey çıkmıyor.


Biraz 70'lerde çocuk olmaya ait nostalji duygusu, biraz gizli kapaklı masum bir çocukluk aşkı, bir iki küçük sahne ve bir iki küçük ayrıntı için birbuçuk saat kaybetmeye değecek bir film değil, anca denk gelip de canınız çok sıkılırsa eh işte, o kadar da çok çok kötü değil...

Seyretmeseydim de olurmuş denilecek cinsten bu filmi aile içinde, çocuklarla seyretmeniz mümkün değil ben şimdiden uyarımı da yapmış olayım...