17 Şubat 2006

Açıl "GSM" açıl…

Cep telefonlarında artık bir sürü özellik var. Kamera, fotoğraf makinesi, mp3 player, radyo vs. Bunların hepsi yeni cep telefonlarının satılması için standart modellere eklenen özellikler. Fakat bu kadar teknolojik özelliğin yanında hâlâ telefon kullanımıyla ilgili eksik birşeyler var ve bir kullanıcı olarak telefonla konuşurken ihtiyaç duyulan özelliklerin de geliştirilmesini bekliyorum.
Mesela geçenlerde aklıma geldi; ellerimiz kirliyken, bulaşık yıkıyorken ya da o anda kucağımızda bebek varken telefona yetişip açamadığımızda telefona seslensek ve o da açılsa ne kadar güzel olurdu…
(Şu anda bir çok telefonda handsfree / ellerserbest özelliği var hoparlöründen dinleyip mikrofondan da konuşabiliyoruz ama bu sadece telefonda gerekli tuşlara basınca çalışıyor). Ama o anda esas sorun telefona ulaşıp açmak ve bunu yapamıyoruz.
Ben de diyorum ki; telefona daha önceden (bir kereye mahsus) giriş yaparak sesimizi tanıtsak ve bizim komutumuzla (mesela "görüşmeyi kabul et" gibi ya da "telefonu aç" gibi) telefonun yanına gitmeden telefon açılsa ve konuşsak güzel olmaz mı? Hatta bu geliştirilip birçok sesli komut yüklenerek hastaların, çocukların telefon kullanımı sağlanamaz mı?
"Açıl susam açıl yerine açıl ciyesem (GSM) açıl" fikrimi söylemesi benden yapması cep telefonu üreticilerinden.