28 Haziran 2007

Altı yaşındaki canlı bomba

Altı yaşındaki çocuğu kandırıp, göğsünden çiçekler fışkıracak diyerek canlı bomba yapan zihniyeti insanlığın neresine yerleştirebiliriz?

Zaten bombalar altında yok olmuş bir ülkenin zor şartları altında hayat mücadelesi veren minik bir çocuk olan Cuma Gül tam altı yaşında... Ve Taliban militanları bu çocuğu canlı bomba olarak kullanmak istemiş, çocuk da üzerindeki bombalarla kaçıp askerlere sığınmış.

Orada asla algılayamayacağımız, asla anlayamayacağımız kadar zor şartlar olduğunu biliyoruz. Amerika’nın teröristleri bahane ederek sivillere uyguladığı şiddete de tamamen karşıyım.

Afgan halkı tabii ki tepki verecek, tabii ki mücadele edecek ve gerekirse kendi bedenini bombalara kalkan olarak kullanacak ama ülke yönetimini ele geçirip her türlü baskıyı kurarak kendi çıkarı için kullanmaya çalışmak başka, bir ülkeyi kurtarmak için sonuna kadar savaşmak başka bir şey...

Altı yaşındaki bir çocuğu böyle bir şey için kandırmak bütün iki yüzlülüğü açığa çıkartıyor... Kendin niye o bombaları göğsüne bağlayıp düşmanın üstüne atlamıyorsun? Minicik bir çocuğa nasıl kıyabiliyorsun? Yazık günah, aklım almıyor böyle şeyleri...