05 Temmuz 2007

İstanbul, Dünya Hidrojen Enerjileri Merkezi...

Hidrojen’in alternatif enerji kaynağı olarak kullanılmasına Avrupa bile ancak 1992 yılında karar verebilmişken Türkiye, 35 yıldır bu işle uğraşan Prof. Dr. Nejat Veziroğlu sayesinde Hidrojen Enerjileri Merkezi olarak seçildi.

Uluslararası Hidrojen Enerjisi Birliği’nin başkanı Prof. Dr. Nejat Veziroğlu, 1974’ten beri Hidrojen’in yakıt olarak kullanılması konusunda çalışmalar yapan çok değerli bir bilim adamı...

Veziroğlu, 1973’te Miami’de Temiz Enerji Enstitüsü'nün kuruluşunda yer aldı ve ardından Birleşmiş Milletler’e ait UNIDO (Endüstriyel Gelişme Organizasyonu) ile ICHET’in (Uluslararası Hidrojen Enerji Teknolojileri Merkezi) başına getirildi.

Prof. Dr. Nejat Veziroğlu, Hidrojen için tüm dünyanın merkezi olacak bir üs belirlenmesi sırasında İstanbul’un “Dünya Hidrojen Merkezi” olmasını sağladı...

Böylece bu iş için ayrılan 5 milyar Euro'luk kaynağın da ülkemize gelmesini sağladı.

Veziroğlu 1980’lerde destek almak için Güney Amerika’da yapılan hidrojen konferansına petrol şirketlerini de davet etmiş ama petrol şirketleri o yıllarda Hidrojen enerjisine pek sıcak bakmıyormuş.

Veziroğlu daveti kabul etmeyen petrol şirketlerine “40 yıl sonra dünyada petrol bitiyor, insanlara ne satacaksınız?” diye yazmış ve başta Shell olmak üzere diğer petrol şirketlerinin de ilgisini çekmeyi başarmış.

Shell, Hidrojen araştırmalarına bütçe ayırıp tesis kurmasının yanında şimdi bünyelerinde Hidrojen araştırma mühendisleri de çalıştırıyor.

Tabii arkasından bütün dünya bu işe odaklanmaya başlamış:

Japon Enerji Bakanlığı 2020’ye, İzlanda ise 2030 yılına kadar petrolü bırakarak Hidrojen’e geçmeyi hedefliyor...

Avrupa Birliği ülkeleri hidrojenle çalışan araçları Amerika ve Japonya’dan önce piyasaya verme yarışında...

ABD’de Bush hükümeti hidrojenli otomobillere geçiş için 1.7 milyar dolar ayırmışken sadece General Motors’un petrolden hidrojene geçiş için ayırdığı miktar ise 1 milyar dolar...

Türkiye hidrojen araştırmalarında bilimsel olarak şu anda dünyanın 5 yıl gerisinde ama İstanbul’da açılacak olan Dünya Hidrojen Merkezi sayesinde 10 yıl ileri gitmiş olacak.

Hidrojen enerjisine geçişte sorun yaşamamak isteyen tüm ülkeler bu merkezden laboratuvar kiralayıp araştırmalarını Türkiye’de yapacak.

Böyle insanlara ne kadar ihtiyacımız var değil mi?

Aynı zamanda Dünya Hidrojen Enerjisi Konseyi Başkanı da olan Prof. Dr. Nejat Veziroğlu’na Türkiye'yi düşünerek yaptığı her şey için teşekkür ediyorum...

(İstanbul’un Dünya Hidrojen Enerjileri Merkez Üssü olacağını bir konuşma sırasında söyleyerek bu haberin oluşmasını sağlayan arkadaşım Baybora’ya da ayrıca teşekkür ederim)