16 Ağustos 2007

kredi kartının karbon kopyası...

İnternette kendinize ait tescilli bir isimle site açmak istiyorsanız;
Bunu yapan yasal kurumların onayını almış şirketlerden, belli bir para karşılığı, resmi birkaç işlem yaparak istediğiniz ismi uygunsa alabilirsiniz.

Genellikle yurtdışında bulunan bu şirketlerden işlem yapmak işi biraz daha garantiye alır ama bazen bu tür güvenceler yüzünden de bir sürü şeyle uğraşmak zorunda kalınır.

Bunların sonuncusunu öğrendiğimde buraya da aktarmayı düşündüm.

Amerika’daki bir şirketten para vererek bir işlem yapmasını isteyerek belli bir hizmeti gerçekleştirmesini bekliyorsunuz. Daha önceden o şirketle çalışmış olanlardan edindiğiniz izlenimler de hep olumlu, yani firma güven veriyor.

Firma size güven veriyor ama peki bakalım siz firma için güvenilir misiniz? Evet işte burada bir sorun ortaya çıkıyor ve şöyle gelişiyor.

Şirketten talep ettiğiniz hizmet karşılığı ödemeniz gereken parayı, kredi kartı numaranızı ve gereken bilgileri vererek hesabınızdan çekmelerini istiyorsunuz. Fakat işleminiz gerçekleşmiyor ve size belli bir süre sonra “farklı şekilde özel bir kağıt” da içeren bir mektup geliyor.

Okuyunca anlıyorsunuz ki şirket size güvenmiyor ve kullandığınız kredi kartının size ait olduğunu ispatlamanızı istiyor. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Ve niye internet teknolojisyle uğraşan bir firma mail aracılığıyla, internetten iletişim kurmuyor da size resmen postayla bir mektup yolluyor.

Demin “farklı şekilde özel bir kağıt”tan bahsetmiştim ya işte bu işin ayrıntısı burada yatıyor. Bu, kopya almak için kullanılan ve “karbon kopya kağıdı” denilen özel bir kağıt ve siz kredi kartınızı masanın üzerine koyup sonra bu kağıdı da kartınızın üzerine koyuyorsunuz.

Elinizdeki kalem ya da benzeri sert bir cisimle başlıyorsunuz kağıdın üzerini elinizde kalem varmış gibi karalamaya. Hoop, karta ait kopya bir görüntü beliriyor. (Hatırlarsınız benzeri bir şekilde, çocukken defterin yaprakları arasına bozuk para koyup, paranın üzerindeki yazı ve resim kağıda çıksın diye de kurşunkalemle defteri karalardık)

Sonra, kartın bu karbon kopya kağıt üzerindeki görüntüsünü firmaya faxlıyorsunuz. Bu devirde teknolojiyle uğraşıp, internetle ilgili hizmet satan bir firmanın kredi kartı onayını böyle yapması bir hayli ilginç geldi o yüzden yazayım dedim...