21 Eylül 2007

Rus "Simitçi"ler...

Çocukken yaşadığınız yer nasıl bir yerdi? Çocuk parkı, okulu ve sokaklarını o eski haliyle özlüyor musunuz? Şimdi hepsinin yerinde yeller esiyor değil mi?

Peki şimdi size bir ihtimalden söz etsem,
ve; “Belki de sizin yaşadığınız o semtin aynısını dünyanın bir yerinde, başka bir ülkede inşa etmişler, buradaki zamanla değişip bozulduysa gidip oradaki eski mahallenizi gezip özlem giderebilirsiniz.” desem, “Bu nasıl olur?” diye düşünürsünüz değil mi?

Her yer için geçerli bir şey değil tabii, ben sadece işin ilginçliğini vurgulamak için örnek olsun diye böyle bir konuyla bağdaştırdım.

Gerçekte bu konuyu yazmama sebep olan şey yeni çıkacak olan bir kitap. İsmi “Simitçi” olan kitabı eski bir MİT personeli olan Yılmaz Tekin yazmış. (Eskiden üniversitelerin önünde bekleyen MİT ajanları simitçi kılığına girerlermiş oradan esinlenilmiş, bence böyle bir kitap için güzel bir isim)

Yılmaz Tekin, kitabında eski Sovyet gizli servisi KGB’nin (Türkiye’ye casus yollamadan önce eğitim için) Moskova’ya yakın bir yer olan Odintsovo’da, Konya’nın Seydişehir ilçesinin aynısını inşa ettiklerini ayrıntılarıyla aktarıyor.

Koskoca bir ilçe... Konya’nın bir ilçesi... Moskova’ya gittiğinizi düşünün, merak ettiniz yakınlardaki yerlerini de dolaşayım dediniz, Sbernetskaya’yı geçtiniz, cam fabrikaları başladı biraz duralım şurada bir şeyler yiyelim dediniz sağa sola bakıyorsunuz, bir caddeyi takip ediyorsunuz, birden hooop Rusyanın ortasında Seydişehir...
Şok! Şok! Şok! :)