26 Eylül 2007

tatsız bir biyolojik teori

Bir süredir aklıma takılan bir şey var.
(ama nedense kimse kesin bir şey söyleyemiyor)
Merak ediyorum ama hiçbir yerde bu tip bir bilgiye ulaşamadım.

Biyoloji okumasanız da biyoloji teorisyenliği diye bir şey var. Böyle şeyler ara sıra aklıma gelir. Tabii ki ben bir biyoloji teorisyeni değilim. Sadece bu tip konularda da bazen dikkatimi çeken şeyler olabiliyor.

Gelelim konuya... Hemen anlatmaya başlıyorum.

Akciğerler, solunumu sağlayan diyafram kası ve kendisini çevreleyen bir naylon poşeti andıran zar yapı içerisinde bulunur. (bunu biliyoruz)

Sigara içtiğimizde (ciğerlerin içindeki küçük salkımcıklara) benzeyen bronşlar, nikotinin yoğunlaşmasıyla birlikte tıkanmaya başlar. (bunu da biliyoruz)

Buraya kadar herkesin bildiği şeyleri anlattım. Konuyu biraz daha açıp, derinleştireyim.

Ciğerlerin üzerine yapışan, bronşları kapatan (soba borusundan ya da bacadan akan kömür zifti gibi siyah, pekmezimsi) sıvı hale dönüşmüş nikotin, nefes aldıkça ciğerlerin daha da derinine işliyor ve yoğunlaşıp kazandığı ağırlıkla içeride ciğerin altına doğru kayan bir kütle oluşturuyor. (bunu bilenler de olabilir)

Bu yüzden, sigara içenlerin (ilk olarak başlayan ciddi rahatsızlıklar sonucunda çektirilen) akciğer filmlerinde hep alt kısım daha fazla tahrip olmuştur. (bunu da bilenler vardır)

Otopsilerde ve anatomik çalışmalarda açılan beden içindeki ciğer görüntülerinde de bu tespit edilmiş.

Şimdi gelelim merak ettiğim konuya;

Ciğerlerin üzerine yapışan nikotin ve diğer zift benzeri zararlı koyu sıvılar ciğerlerin altından diyaframa damlayıp orada birikir mi? (işte acaba bunu bilen var mı?)

Ciğerler sigarayı bıraktıktan sonra da üzerindeki nikotini ve diğer zararlı birikintileri kana karıştırıp duruyor. Kan bunları parçalayıp idrar yoluna taşıyor ve bir süre sonra ilk günkü gibi temiz olmasa da daha sağlıklı bir aşamaya geçiliyor.

Eğer böyle bir şey oluyorsa, yani ciğer üzerinde (girintili çıkıntılı yüzeyinde) ya da altında sigara yüzünden biriken zararlı koyu sıvılar diyaframa damlayıp duruyorsa, ciğerlere hava alınmasını sağlayan diyafram kasının gerilip içeri hava çekmesi de daha zor olmaz mı?

Ve tabii ki bir başka sorun da diyafram kasının kendini temizlemesi nasıl gerçekleşir?

Yoksa diyafram, üzerinde duran bu tip yabancı maddeleri temizleyemediği için kanser oluşumunu tetikler hatta en çok rastlanan kanser türü olan akciğer kanserine de neden olur mu? (Bu konuda yapılan araştırmalar hangi boyuttadır? Bunu bilebilen var mı?)

Sigarasız sağlıklı günler dileğiyle...

(hayır ben sigara içiyorum ama;
hocanın dediğini yap yaptığını yapma demişler:))