29 Ekim 2007

Bilgisayar oyununda gerçek vurulma hissi...

Para kazanmak için yenilikler yapıp bunları satmaya çalışmak tabii ki olağan bir şey ama bilgisayar ekranlarında uzun süredir devam eden kanlı oyunlarla gençlerin beynine vahşetin, ölmenin ve öldürmenin, silah kullanmanın sıradan bir olay gibi görünmesini kazıyanlar doymak bilmiyor.

İnsan, bilmediği şeyi merak eder, yaşamadığı olayların nasıl gerçekleştiği konusu ilgisini çeker ve bu ilgisini çekip merak ettiği konular hakkında bilgi edinmeye çalışarak o tecrübeyi yaşamanın nasıl olduğuna dair ayrıntılara kafasını takabilir.

Ölüm, cinsellik ya da savaşta yaralanma yaş cinsiyet ve toplumsal yapıya göre böyle merak edilen şeylerin başında gelir.

İşte bu tipte meraklara olan ilgiyi görerek bunun üzerinden para kazanmayı düşünen bir firma da bilgisayarlarda oyun oynayanlar için “oyun yeleği” üretmiş.

Bu yeleği giyip oturuyorsunuz bilgisayarın başına ve genelde oyunlarda yapıldığı gibi başlıyorsunuz karşınızdakine herhangi bir sebeple ateş etmeye.

Karşınızdakini vurduğunuzda genelde ekrana sıçrayan kan efektleriyle sağınız solunuz kan gölü oluyor siz vurulunca da ekran kararıyor ve vurulduğunuz anda üzerinizdeki yeleğin içindeki minik motorlar başlıyor çalışmaya; artık karşınızdaki nerenize ateş etmişse bilgisayarlar bağlantısı olan yelek sayesinde tam orada yani vurulduğunuz yerde basınca bağlı ani bir hareket ve baskı hissediyorsunuz.

İşte bu da ses ve görüntü efektini destekleyen fiziki bir uyarıcı ile hissedeceğiniz duyguyu daha da gerçeğe taşıyor.

5-10 sene sonra da kolunuza takacağınız bir aparat sayesinde vücudunuza bir iğne batırılması sağlanır ve zerk edilen kimyasalla ani baygınlık yaşayıp ölümü de tadarsınız. Mühim olan merak değil mi?

Bu ilkel meraklar yerine sakın “Bir tiyatro oyununda dekorlar nasıl yapılır?”, “Biyoloji laboratuarlarının atıkları çevreye zarar verir mi?”, “Amerika, Irak’ı işgal ettiğinden beri tam 1 milyon 700 bin Iraklı öldürülmüş, niye dünya ses çıkaramıyor?”, “Retina taramasıyla biometrik güvenlik doğrulamasında kullanılan lazer ışını arızalanırsa göze zarar verir mi?” konularını merak etmeyin, etmeyin ki dünyada paradan başka hiç bir şeye değer vermeyenler ilkel meraklarınız sayesinde zamanınızı, paranızı, düşünme yeteneğinizi ve sanal olarak ekran karşısında “Canınızı” da alsın.

Bilgisayarda vurdulu kırdılı, kanlı silahlı oyunlar oynamayanlara buradan sevgilerimi gönderiyorum. Oynayanlara da mutlaka kurtulmalarını öneririm, düşünmek eylemin yarısıdır, sanal da olsa öldürmeyi düşünmek insani duygularınızı etkiler.

Sokaklarımızda şiddet, şehirlerimizde terör insanlarımızı öldürürken, yanıbaşımızda yaşanan savaşta bombalarla, silahlarla öldürülmüş çocuklarının başında insanlar hüngür hüngür ağlarken, kendimi evde bir odada bilgisayarın karşısında bu yeleği giymiş kan-ter içinde adamları vururken hayal edemiyorum.

Lütfen bunu düşünün ve böyle saçmalıkları bir yana atın. O bilgisayarlarda teknolojiyi geliştirelim, şehirlerimizi planlayalım, hastaneleri, işyerlerini daha verimli hale getirelim ama vahşet duygularla sanal da olsa insanları öldürmeyelim.

Oyun oynamayacak mıyız? Oynayacağız elbette ama şiddet içeren oyunlardan uzak duralım. Beynimizin bazı bölgelerini etkileyerek ölümü sıradanlaştıran bu oyunlar yerine biraz aramayla inanın bir sürü eğlenceli oyun bulabiliriz...

Sizler oynamasınız da kardeşinizi, çocuğunuzu ve çevrenizi bu konu hakkında uyarın.