29 Ekim 2007

Japon heyeti ve ortak iş yapamama sorunumuz

80’li yılların sonunda anlatılan bir olaya göre; Japonya’dan bir heyet ortak araba fabrikası kurmak amacıyla iş görüşmesi için İstanbul’a gelmiş. Havaalanında inmişler ve kendilerini bekleyen özel bir araca binip yola koyulmuşlar...

Japon heyetinin başındaki adam kendisini tutamayıp kendilerine verilen çevirmene “Biz sizinle zor anlaşırız, ortak iş yapmayı bilmiyorsunuz.” diyivermiş. Tabii ki çevirmen “Daha geleli beş dakika oldu, böyle bir şey için nasıl oluyor da bu kadar çabuk karar verebildiniz?” diye sormuş.

Japon heyet başkanı da “Evlerinize bakıyorum, hepsinin üzeri anten dolu. Bir apartmanda yanyana yaşayan insanlar bile birlikte karar alıp da dahili ortak bir anten kuramamışlar. Herkes kendi başına bir anten takmış. Buradan sizlerin ortak iş yapma kültürünüzün zayıf olduğunu kim olsa anlar.” demiş.

Çay içerken iş yerinde çay ocağının yanındaki camdan dışarı bakıyorum. Bütün çatılar uydu alıcılarının çanak antenleriyle kaplanmış. Teknoloji ve buna bağlı olarak kullanılan elektronik cihazlar değişti ama zihniyetimiz değişmedi. Bir çatıda on tane anten, on evin hepsinde ayrı bir uydu alıcı cihaz.

Hem paramız yok deriz hem parayı böyle çarçur ederiz. Hiç akıllanmayacağız...