15 Ekim 2007

Karı-kocayı birbirine düşüren deney...

Archieves of general psychiatry dergisinde yayınlanan bir yazıda ilginç bir araştırmanın sonuçları açıklanmış.

Araştırma için en az 12 yıldır evli olan 42 evli çifti deney yapmak üzere ikna etmişler.

Yapacakları şey çok basit birinci gün tatlı tatlı muhabbet edecekler, ikinci gün de araştırmacıların kışkırtmasıyla ağız dalaşı diye tabir edilebilecek türden bir kavga yapacaklar.

Tüm çiftlerin görüşmeleri kameraya alınacak ve tek tek incelenecek ama bundan önce deneye katılan herkesin koluna hava tabancası benzeri bir aletle acıtmadan minik bir çizik atılacak.

Deneyler için çiftlerin gözlem altında görüşmeleri başlıyor. Birinci gün tatlı tatlı muhabbet ediliyor, ikinci gün normal konular üzerinde tartışmalar yapılıyor ama tabii ki bu normal konuları abartarak fırsat bu fırsattır diyip tartışmanın şiddetini yükselten çiftler de bulunuyor.

Araştırma bitince deneyin ikinci aşaması başlıyor. İlk başta kola atılan o minik çizgiler (aslında tıbben küçük yaralar) takibe alınarak inceleniyor. Yaralardaki kapanma, yaranın üzerinde sıvı toplanma, kapanma ve kan akışı oranı çizelgeleri yapılıyor.

Bir de bakıyorlar ki; Kavga etseler de düşmanca tavırlar sergilemeyen eşlerin yaraları daha hızlı iyileşirken, şiddetli ağız dalaşına varan tartışmalar yüzünden sert bir şekilde bağırıp çağıran eşlerin kollarındaki yaraların iyileşmesi yüzde 60 oranında daha geç gerçekleşiyor...

Tartışmayalım demiyorum ama bunun iki taraf içinde zararlı olduğu bilimsel olarak da ispatlanmışken şu üç günlük dünyada kavgayı gürültüyü bir kenara bırakalım...