03 Ekim 2007

Metrobüs sorunu...

Kimsenin işine karışmak gibi olmasın ama insan gözünün önünde cereyan eden olaylara karşı ister istemez fikir yürütmek zorunda kalıyor. Hele söz konusu olan bizim kendi milli servetimiz, ekmeğimizden aşımızdan verdiğimiz vergilerin gideceği yerse görmemezlik edemiyoruz.

Söyleyeceğim şey geçen ay içerisinde çok konuşulan bir konu; İstanbul Metrobüs projesi...

Tamam paramız yok gerçek metro yapamıyoruz, özel yol yapalım, özel otobüs koyalım adını metro yapalım gibi saçma yanları var, buna bir şey demiyorum. Keşke aynı yolun üstüne özel bir raylı sistem yapılsaydı da yolun üç şeridi iptal edilmeseydi herkes daha rahat etseydi falan onlar ayrı konu. Ne yapalım demek ki yapılamıyor ve anca bu kadar oluyor diyerek sineye çekeriz. Ama bu konu bambaşka...

Bütün gazete ve televizyonlarda yetersizliği, gereksizliği, yararı, aksaklıkları vs konuşuldu. Benim gibi bilen bilmeyen, gören görmeyen herkes bir şeyler söyledi. Kimi beğendi kimi beğenmedi.

Ama niyeyse kimse benim düşündüğüm şeyden bahsetmiyor.

Daha önceden de İETT ile ilgili başka bir konu yazmıştım o konuda geri adım atıldı. Öyle olması da iyi oldu, aklın yolu birdir. Ama bu konuda sanki olay bitmiş ve yapılacak bir şey kalmamış gibi görünüyor.

Şimdi; Türkiye özel yatırımcıların, düşük maliyetler ve ucuz işçilik gibi avantajlar için ülkemize koşa koşa geldiği bir yerse, koskoca Mercedes Benz Otobüs Firması hiçbir yeri beğenmeyip (babasının hayrına değil tabii) kalkıp otobüslerini Türkiye’de yaptırıyorsa yani Türkiye otobüs yapabiliyorsa biz niye gidip yurtdışından otobüs alıyoruz anlayamıyorum.

Otomotiv sektöründe normal binek araçların büyük bölümü, otomasyon bantlarında robotlar tarafından yapılıyor. Yani el işçiliği ve çalışan işçi sayısı minimum seviyede. Halbuki otobüslerin yapım aşamasında çok daha büyük bir bölüm el işçiliği gerektiriyor yani daha çok işçiye gerek duyuluyor. Ayrıca kullanılan malzemeler de yine (koltuk kumaşına kadar bir çok malzeme) ülkemizdeki yan sanayi tarafından karşılanıyor.

Sen şimdi bu becerilere sahipken, böyle imkânların varken hatta ve hatta raylı taşımacılık için Tren’di, Metro’ydu vagonlarının her türlü teknolojisini karşılayarak burada yapabiliyorken niye bu otobüsler için dışarıya para veriyorsun, benim kafam bir türlü basmıyor ve aklım almıyor...

Metrobüs geçici bir çözüm olabilir, kullanılınca daha kısa sürede ulaşım sağlıyor diye herkesin tek tek arabaya binmesini engelleyip daha da cazip hale gelebilir. Başka hatlarda, başka semtlerde hatta İstanbul haricinde başka şehirlerde bile ihtiyaca göre kullanılabilir. Yani bu iş için çok sayıda otobüse ihtiyaç olacağı şimdiden belliyken niye bu kadar büyük bir kaynak yurtdışına gönderiliyor?

Ne soran var, ne de bu konuda bir açıklama yapan... Otobüsümüzü, Tramvayımızı, Hafif Metro araçlarımızı kendimiz yaptığımız gibi lütfen kendi Metrobüs’ümüzü de kendimiz yapalım, paramız cebimizde kalsın...