15 Ekim 2007

tv ekranında alttan geçen minik yazılar...

Bazı ürünler/firmalar, televizyonda hiç durmadan yayınlanan reklamlarda neredeyse gerçek dışı sloganlarla kendini duyurmaya çalışıyor.

Şu yarı fiyatına, yok bu yüzde 70 indirimli vs. sonra ilginizi çekiyor ve araştırıp öğrendiğinizde bir bakıyorsunuz ki aslında genelde tüm müşterilere veriliyormuş gibi görünen hizmet sadece belli bir kesimi kapsıyormuş ya da başka şartları yerine getirmeniz gerekiyormuş...

Daha da doğrusu; aslında söylenilen hizmeti vermemek için bin dereden su getiriyorlar ama bunu reklamlarda söylemiyorlar.

Televizyonda reklam çıkıyor, altında minicik yazılarla çok hızlı bir şekilde bilgi geçiyor. Amaçları bilgilendirmek değil okunmasını engellemek. Yasanın getirdiği zorunluluğu yerine getirmek için yani yasak savuşturmak için okunamayacak hızda bir açıklama geçiriyorlar maksat adet yerini bulsun...

Mesela “Dakikasını, bizim cep telefonu şirketimizle şu kadar kuruşa konuşun...” diyorlar “Tamam iyiymiş bu.” diyorsunuz sonra bir bakıyorsunuz ki; yok son bir ay içinde konuşman bu kadar tutacak ki özel bir indirim uygulansın, yok en az şu kadar yıllık bu telefon operatörünün müşterisi olman gerekiyor vs... ve hatta hatta hepsi yerine getirilmiş olsa bile üstüne üstlük bir de son soru/açıklama var: “Kaç yaşındasınız? Soruyorum çünkü bu kampanyadan yararlanmak için 35 yaşından büyük olmamanız gerekiyor.” Eh yani ben en baştan ismimi verdim, sen de ekranda benim bilgilerimi görüyorsun ve kaç yaşında olduğum da orada yazıyor. Çocuk mu kandırıyorsunuz kardeşim.”

Neyse esas mevzuya geleyim. Nerde ne kadar böyle minicik, görülmeyecek kadar küçük yazıyla hıphızlı bir şekilde bir bilgi geçiriliyorsa ve bunu kim yaptıysa hemen onu mahkemeye çıkaracaksın dolandırıcılıktan. Ve de “Mahkeme kararını verdi. Ne kadar ceza aldığını ve bu cezayı çekmemek için ne yapman gerektiğini şuradaki televizyonda alttan geçen yazıyla sana okutacağız. Yazılar aynen senin reklamındaki hızda ve küçüklükte olacak, ister oku, ister okuma!” diyeceksin.

Basacaksın düğmeye nasıl oluyormuş görsün bakalım...