01 Kasım 2007

Absent (Absinthe) ve içki kültürü

Gazete ve dergilerde puro, yat, şarap konuları görmekten gına geldi ama aralarda bir şeyler vardır diye başka haberlere bakarken insanın ister istemez gözü bu konulara da takılıyor.

Yine böyle bir sayfada dikkatimi çekti bir hayli ilginç geldi ve buraya da aktarayım istedim.

Absent (Absinthe) diye Çekoslavakların ürettiği bir içkiden bahsediyorlar. Bu içki çok tehlikeli olarak tanımlanmış (son dönemlerde üretilenler öyle değilmiş). Sebebine gelince; bu içkinin içinde insana halüsinasyon gördüren hatta fazla içince cinnet geçirten pelin otu özü bulunuyormuş.

İsviçreli bir köylü cinnet geçirip katliam yapınca üretimi ve tüketimi yasaklanmış. Bundan sonra bu içkiye pelin otu özü koyulmuyormuş çünkü insanlar bu içkinin diğer içkiler gibi tüketildiğini düşünüp bira ya da viski içer gibi içiyorlarmış.

Bu içkinin kullanım şekliyse gerçekten değişik; önce bu iş için yapılmış özel bir kaşığa bir miktar şeker koyuyorsunuz. Sonra bu şekerin üzerine bir iki damla Absent damlatıyorsunuz ve ardından şeker içkiyi tamamen emince şekeri yakıyorsunuz. Yanan şekeri de içkinin içine damlatıp öyle içiyorsunuz...

Benim gibi ayda yılda bir şişe bira ya da bir kadeh rakıyı bile zor içen biri için çok zahmetli ve gereksiz bir seremoni...