22 Kasım 2007

cep telefonları ve araçların etkilenmesi...

Epeydir düşündüğüm ve bana çok saçma gelen bir şey var...

Otobüslerdeki elektronik sistemler etkilenmesin diye cep telefonlarını kapatıyoruz ama mesela şöyle bir durum var; ben otobüsün en arkasında oturuyorum ve sürücüye diyelim sekiz metre uzaktayım (yani oradaki elektronik aksamdan da aynı mesafede uzaktayım) ve elektronik sistemde bir karışıklık olmasın diye telefonum kapalı...

Fakat tam sürücünün yan tarafında, aynı anda aynı hızda şehiriçinde seyreden diğer aracın içinde adam cep telefonuyla konuşuyor (yani elektronik aksamın bulunduğu yerle cep telefonunun arası neredeyse bir metre).

Şimdi böyle bir etkileşim söz konusuyken ve aracın yanında yayaların ya da diğer araçların içinde cep telefonlarının yaydığı sinyal bizim otobüsün elektronik devrelerine bir etki yapmıyor da ille de arkada oturan taaa sekiz metre ötedeki adamın cep telefonu mu yapıyor?

Bu nasıl bir mantık?

(...ki konuyu sadece teknik açıdan incelemeye değer buluyorum yoksa diğer yolcuları rahatsız etmemek için telefonların kapalı olması gerekliliğini doğru bulurum ve başkalarını rahatsız etmemek için yolculuklarda cep telefonum kapalı olur).