22 Kasım 2007

dar mekânlara yastıklardan çözüm...

Küçücük tek bir oda, iki koltuk, bir masa, bir sandalye, bir çek-yat ve bir dolap (öğrenci evinde size ait oda olabilir mesela)... Böyle bir odada kullanacağınız diğer eşyaların tamamı sadece ihtiyaca cevap verecek, işlevsel yönü öne çıkan çok amaçlı nesneler olmalı...

İşte ben de böyle bir oda için özel bir şey düşündüm... Koltuklara ikişer, çek-yat’ın üzerine beş yastık koyuyorum (toplam 9 yastık).

Bu yastıklar standart ölçülere yakın ama daha ince olmalı ve kenarlarına da rengârenk yastıklara uygun renklerde iri dişli büyük fermuarlar dikilmeli. (Ama fermuarların bir tarafı bir yastığın bir kenarına diğer tarafı diğer yastığın bir tarafına dikilmeli...)

Yastıklar, akşam olunca yanyana getirilip fermuarları kapatıldığında bir yorgan haline gelecek... Böylece minicik dolapta ya da çek-yat’ın altında yorganın kapladığı kocaman yer de bize kalacak.

Yastıkların kenarlarına dört parmak genişliğinde kumaş şeritler ekleyip, bu şeritlerin üzerine büyük dekoratif düğmeler dikilip karşılıklarına da bu düğmelere uygun ilikler açılabilir, bu da aynı amaçla kullanılabileceği gibi “Hiç uğraşamam ben yastıkların yanlarına direk cırtlı yapışkanlardan dikerim.” diyorsanız o da başka bir çözüm olabilir.

Ama hepsi tek bir amaç için kullanılıyor; yastıkları gece birleştirip yorgan olarak kullanmak...