08 Kasım 2007

similasyondan gerçeğe...

Çok televizyon izlemem ama ara sıra gözüm kulağım kayınca ilginç bir şeye denk gelirsem de bakarım. Yine öyle oldu, belgesel proramlarından birinde ilginç bir konu var.

Programı sunan adam soruyor; Bilgisayarda uçuş similasyonu programlarında neredeyse (oynaya oynaya / kullana kullana) uzman olmuş biri (oyuncu), hayatında hiç helikoptere binmemiş olsa da acaba bilgisayardaki programlar sayesinde gerçek bir helikopteri ilk denemesinde kullanabilir mi?

Sunucu ve oyuncu helikoptere biniyor yanlarında da ne olur ne olmaz diye gerçekten uzman bir pilot var. Pilot helikopteri havalandırıp güvenli bir konuma getirince kumandayı tamamen oyuncuya bırakıyor. Oyuncu bir iki sert hareketten sonra, hayatında ilk kez devraldığı helikopteri başarıyla kullanıyor...

Gerçeğin bir taklidi olan bu similasyon programlarını trafiğe uygulayan sürücü kursu programları da var. Sanal trafikte gerçeğinin bir taklidi olan bilgisayar destekli arabayı kullanıp trafik tecrübesi kazandırıyor. Bunu daha önceden de biliyordum ama sadece bilgisayar tecrübesiyle bir helikopterin kullanılabileceğini tahmin edemezdim.

Demek ki bilgisayar oyunlarının faydalı olduğu yerler de bulunuyormuş...