04 Aralık 2007

Bluetooth'lu telefonlar için geliştirme projesi...

Cep telefonlarında zil sesi, resim, video, müzik dosyası ya da rehberdeki bir numarayı başka bir telefona aktarmak için kablosuz bağlantı kurdukları özel frekanslı “Bluetooth” denen bir iletişim hattı var. Bunu cep telefonlarına birazcık meraklı olan hemen hemen herkes bilir.

Bu bağlantı şekliyle, cep telefonları için servis sağlayan operatörlere bağlanmadan telefondan telefona bağlantı yapılarak her çeşit dosya alış verişi yapılabiliyor. (Şimdi bunu bir kenara yazalım.)

Bir de yine bu Bluetooth özelliğini kullanan “mp3” formatlı müzik parçalarını dinleyebileceğimiz “mp3 çalar”lar var. Bu mp3 çalarların özelliği de şu; Kendinize kablosuz veri aktarımı yapan (Bluetooth uyumlu) bir kulaklık alıyorsunuz. Bu kalaklıkla da şarkıları mp3 çalardan kablo bağlantısı olmadan dinleyebiliyorsunuz.

Yani mp3 player evde camın içinde dururken siz bahçede kulaklıkla müzik dinleyebiliyorsunuz. Aynen bu şekilde mp3 çalan ve Bluetooth kulaklıkla müzik dinleyebileceğiniz cep telefonları da var... (Bu açıklamayı da bir kenara yazalım)

Şimdi; madem cep telefonundan Bluetooth sayesinde kablo olmadan müzik dinleyebiliyoruz da, niye bir arkadaşımız ortak bir tanıdığımızla konuşurken Bluetooth’la iletişim başlatıp bizim telefonumuzu da konuşmaya dahil edemesin?

Bu tür bir iletişim için teknik zorlukla karşılaşılacağını sanmıyorum.

Görüşme yapılan kişiyle iki kişi birden konuşma ihtiyacı duyduğumuzda, aynı telefona ikimiz de kulak dayayacağımıza, (ya da konuşmayı iki kişi dinleyeceğiz diye telefonun hoparlörünü açıp herkese bütün konuşmayı dinleteceğimize) Bluetooth’la telefonlar birbirine bağlansa da her iki kişi de karşısındakiyle konferans konuşma yapar gibi kendi telefonundan görüşse daha güzel olmaz mı?

Evet her zaman dediğim gibi fikir, buluş benden yapması şirketlerden... (Mesela Sony bu sistemle çalışan bir telefon yapıp hediye ederse niye kabul etmeyeyim değil mi?) :)