23 Mayıs 2008

genler ve karşı cinste farklılık avantajı

Türkiye’ye gelen yabancı biri “İstanbul çok harika, Türk kızları (ya da erkekleri) çok güzel (ya da yakışıklı)” diyor.

Biz yurt dışına gidiyoruz “Vay! Burada kızlar ne kadar da güzelmiş.” diyoruz. Gittiğimiz yerdekiler başka bir ülkeye gittiyse eğer onlar da o bambaşka ülkenin kızlarının çok güzel olduğunu söylüyor. [Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür derler :) ]

Bu farklı ve yabancı olan ülkenin insanlarının gözümüze (neredeyse tüm insanlar için) daha güzel görünmesinin (ve hatta karşı cinsin kendi ülkemizdeki karşı cinsten daha çekici gelmesinin) sebebi:

Acaba, “Genetik havuzda ne kadar farklı kombinasyon olursa o kadar farklı yapı oluşur, bu da genlerin karışımı için avantaj demektir...” mantığı olabilir mi?

Biraz açmak gerekirse teknik olarak şu şekilde anlatayım:

123456789 diye dizili gen kod sıralı biri
(diyelim a ülkesinde yaşıyor olsun),

yine başka bir 123456789’la
(benzer yapıdaki gen kodlu biriyle) birleşince
(yine bu da a ülkesinde yaşıyor)
ortaya yine 123456789 kod sıralı bir genetik yapı çıkıyor.

Bu genetik birleşim ve kombinasyonlarıyla elde edilebilecek hemen hemen tüm örnekler a ülkesinde zaten var.

Yabancı bir ülkedeki insanın gen yapısı her ne kadar bizim 123456789’la aynı olsa da küçük bazı değişiklikler içerecektir. (yaşanan çevre, coğrafik konum ve o ırka ait özellikler vb.) Ve yine aynı kodlara sahip olsa da genetik yapısı diyelim ki 020406080 gibi küçük de olsa bir değişiklik içerecektir.

Bu duruma göre; 123456789 ile 020406080’in birleşimi, az da olsa farklı yapıda bir sonuç doğuracaktır. Acaba, bize bu “farklılığı çekici kılan” içgüdüsel bir mekanizma mı var?

Bu, (doğanın var olduğu andan itibaren tek amacı hayatta kalmak olan) genlerin kendilerini olabildiğince farklı yapıda, “her türlü tehlike ve soruna karşı güçlü olabilecek şekilde” üretme amacıyla tüm insanlara kazandırmış olduğu bir içgüdü olabilir mi?

Çünkü; ne kadar çok farklı çeşitte gen kombinasyonu oluşturulursa, genlerin devamını sağlayabilmesi için karşılaşacağı sorunlara karşı o kadar çok şansı olacaktır.

Kalıtımın değişik yollardan farklı yerlere ulaşması ve bu farklı yerlerde farklı oluşumlar meydana getirmesi, insana ait tüm gen havuzunun devamı açısından avantaj sağlayacaktır.