21 Kasım 2008

çocukların dünyasına bir tutam ışık...

Çocukları okuma yönünde teşvik etmek için hoşlarına gidecek (özellikle onlar için yaşlarına uygun olarak üretilmiş) cicili bicili kitap ve dergiler alınır...

Bu dergi ve kitaplarda tanınmış çizgi roman kahramanları, komik tipler, eğlenceli bilmece ve bulmacalar genel içeriği oluşturur... Çocuklar da bunları güle eğlene okur çizer içindeki bulmacaları çözer kimi yerlerini boyar...

Bunlar güzel şeylerdir ama ya çocuğun bir sorunu varsa ve hiç neşesi yoksa ya da korktuğu bir olayla karşılaşmış ve hâlâ onun etkisindeyse yine bu dergi ve kitapları eğlenceli bulup okuyup eğlenebilir mi?

Peki bir çocuk, kendine göre problem olarak gördüğü bir şeyi öğrenmek için, danışmak isteyeceği ama özel sebeplerden ötürü kimseye soramayacağı ya da sorsa bile doğru dürüst cevap alamayacağı konularda nasıl bir kitaba bakar?

Ülkemizde böyle yayınlar var mıdır?

Bunu ben daha önceden hiç düşünmemiştim ama birileri düşünüp bu türde kitaplar yapmış...

Evet hayat güzel hele çocuklar için daha da güzel ama onların da ister istemez kendine göre sorunları olabiliyor.

Bu sorunlar ailesiyle ya da çevresiyle ilgili özel bir konu olabileceği gibi hemen hemen her çocuğun yaşamında karşılaşacağı sıradan şeyler de olabilir.

Günlük hayatını bu sorunlarına üzülerek geçiren çocuklara kimse dayanamaz ama herkes de nasıl yaklaşılacağını tam olarak bilemez...

İşte bu soruna biraz olsun yardımcı olmak isteyen (İstanbul Çocuk ve Genç Psikolojik Danışma Merkezi ve Klinik Çocuk Sağlığı Merkezi’nin Kurucusu) Pedagog İnci Vural, çocukların çeşitli sorunlarına çözümler öneren (çocukların anlayabileceği dilde) çocuk kitapları hazırlamış. (Tabii ki anne babalara özel açıklamalar içeren bir mektubu da kitabın içine eklemeyi ihmal etmemiş.)

Daha önceden bir-iki edebiyat mecrasında birlikte bulunduğum Sayın Prof. Dr. Yankı Yazgan’ın önsözüyle yayına hazırlanan bu kitapları ben çok güzel bir gelişme olarak görüyorum.

Yeni bir kardeşi olan çocukların bunu sorun olarak görmesi, anne babası ayrılan çocukların bundan sonra kendilerine ne olacağını merak etmeleri, okulun ilk gününü korku ve endişeyle karşılayan minikler ve sünnet olmaktan korkan çocuklar için şimdilik saadece dört kitap yayınlanmış.

Çocukları yine kendi dünyalarındaki rengarenk o hayal alemine götürmesi için özel olarak resimlenmiş bu özel “Mutlu büyüyorum” çocuk kitapları serisinin devamının gelmesi dileğiyle, başta yayıncı Doğan Egmont olmak üzere projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum...

(Bu terapi öykü kitapları keşke kızımın okula başlayacağı veya yeni bir kardeşi olacağını söylediğimiz günlerde ya da benim sünnetime de yetişmiş olsaydı :) )