05 Aralık 2008

et/ot...

Hayvansal kaynaklı protein ihtiyacımızı genellikle et tüketerek karşılıyoruz. Her ne kadar zaman zaman ortaya “Mercimek yiyin, fasulye de aynı işi görür.” diyenler çıksa da sağlıklı bir beslenme düzeni için protein (ki bu da amino asit ihtiyacımız için gerekli) hayvansal kaynaklı olmalı...

Bu ve buna benzer bir şeyler okurken arada aklıma geldi... İnsanlar daha iyi beslenmek, kuvvetli olmak (güçten düşmemek diyelim) için et tüketmek zorunda ve tüketilen et kaynaklarını sınıflara ayırdığımız zaman ilginç bir durumla karşılaşıyoruz;

Eti yenen hayvanlar (özel besi hayvanları, küçükbaş, büyükbaş hayvanlar) bitki tüketiyor... Yani bu et bu kadar faydalıysa ve biz o faydayı edinmek için onları yiyorsak onlar nasıl sadece ot (ve diğer bitkileri) yiyerek o kadar ete sahip oluyorlar?

Biliyorum söylediğim şey saçma gibi görünüyor... Doğadaki biyolojik dönüşümü, organik işlemleri ve flora/fauna ilişkisini de bilmiyor değilim ama ana fikir olarak ilginç geldi, daha önceden hiç böyle bir şey aklıma gelmemişti.

Biz onları eti için yerken onlar o eti ot yiyerek oluşturuyor. (Ve insanların et ile ilişkili tüketim listesinde etçil hayvanlar bir iki istisna dışında neredeyse yok gibi...)