11 Mart 2009

atomik bazlı alternatif soğutma yöntemi projem

Biliyorum, okuyunca saçma gelecek ama bugüne kadar saçma ya da imkânsız olarak görünen neler gerçek oldu şöyle bir düşününce yine de bir araştırılabilir diye düşünüyorum...

Düşündüğüm şey şu;

Cisimler soğutulunca (su hariç) hacmi küçülüyor.

Her cisim, element yapısındaki mekanik uyumluluğa göre “atomlarının arasındaki bağlar elverdiğince” (legoların birbiriyle uyumuna benzer bir durumla) aradaki boşlukları mümkün olduğunca doldurur.

Buzdolabına koyduğumuz bir cisim soğudukça gerçekleşen budur... Ve her cismin de kendi atomik mimarisi ne kadarına uygunsa o derece küçülür.

Bu durum belli bir ısının altına, belirli bir dereceye ininceye kadar devam eder... Sınıra ulaşıldığında cismin küçülmesi de durur...

Cisimlerin atomik yapısına uygulanacak olan farklı elektrik verme yöntemleriyle acaba bu atomik mimaride düzenlemeler yapılabilir mi? Bu şekilde cisimlerin atomik yapısında yapısal değişiklikler uygulayarak atomların arası açılarak genleşme (ve dolayısıyla sıcaklık) kapatılıp daralma (dolayısıyla soğuma) elde edilebilir mi?

Hani madem cisimler soğuyunca atomik olarak hareketlerini düzenlemek zorunda kalıyor ve küçülüyorlar o zaman biz cisimleri “sadece atomik yapısına müdahale ederek” küçülterek, soğumasını sağlayabilir miyiz?

(yoksa iyice delirdim mi ben :) )