27 Nisan 2009

Neden saçların beyazlamış arkadaş...

Eskiden anneannem saçlarını boyamak için hazır saç boyası alınca yanında bir de aspirin gibi bir sürü tablet verirlerdi.

Bu tabletler bir kapta suyla karıştırılır bu karışım da saç boyasına eklenirdi. Böylece boyanın saç içine yedirilmesiyle birlikte saç renginin açılması ve yeni rengin saçlar tarafından daha kolay emilmesi sağlanırdı.

Tabii bunları ve o tabletlerin Hidrojen peroksit olduğunu biraz daha büyüyünce öğrendim... Geçenlerde bilim teknik dergisinde minicik bir haber dikkatimi çekti.

Saç köklerimizdeki hücreler de kendiliğinden doğal olarak çok az miktarda Hidrojen peroksit üretiyormuş ve oluşan bu madde yine vücudumuz tarafından üretilen başka enzimlerle parçalanıyormuş... Yaşlanınca üretimi azalan bu enzimler Hidrojen peroksit'i çözmede yetersiz kalınca; Hidrojen peroksit birikip saçların beyazlaşmasına neden oluyormuş...

İşte biyolojinin kendi içinde işleyen fiziksel oluşumlara kimyasal bir açılım :)

(Meraklısına dip not: Hidrojen peroksit kendisi beyazlatmıyor, saça rengini veren Melanin isimli maddeyi engelliyor. Böylece saçlar renksiz yani beyaz oluyor... Araştırmacılar şimdi bu ilişkiyi daha iyi anlayıp beyazlamış saçlarından kurtulmaya çalışanlara çözüm bulmaya çalışıyorlarmış.)