10 Temmuz 2009

suyun uzayda dönme yönü...


Sıcaklar beni kötü çarptı :)

- Şöyle, şurda tepsiye dökülüp dondurulmuş meyve suyu olsa da buzlu dondurma gibi yesek :)

- Yok yahu öyle olmasın, bardakta dursun adam gibi ondan içelim.

- Ama o zaman da hemen ısınıyor...

- E! Havada mı dursun?

- Dursun anasını satayım, parasınla değil mi...

- Yerçekimi ne olacak?

- Ağırlıksız ortam yaratırız ( para mevzu değil dedik ya:) )...

- Yaaa, yaaaa ne güzel böyle hani astronotlar uzayda yapıyorlar ya aynen öyle; meyve suyunu uzay aracında yerçekimsiz ortamda havaya döküyor (harbiden) orada asılı kalan meyve suyunu cebinden çıkarttığı pipetle çekip içiyor...

- Çok manyakmış ya...

- Ya şimdi böyle hani lavaboya su dökersin orada gittikçe birikir su ve dönerek delikten akmaya başlar ya.

- Evet.

- Bu suyun dönüş yönü Kuzey Yarıküre’de ayrı Güney Yarıküre’de ayrıdır ya hani...

Şimdi ben diyorum ki;
Gözümüzü kapasalar, bir uçağa koysalar ve sonra bizi dünya üzerinde bilmediğimiz bir yere indirseler, suyun akarken dönme yönüne bakarak Kuzey Yarıküre’de mi Güney Yarıküre’de mi olduğumuzu anlayabiliriz değil mi?

- Sanırım :)

- Peki aynı düzeneği uzayda kursak yani bir huni ya da bir kap ve biraz da su... uzayda bunu denesek acaba ne olur?

Su olduğu yerde öylece durur mu?

Durursa ne kadar durur, uzayda hareketsiz bir nesne olmadığına göre elbet onun da bir hareketi vardır (olacaktır) ve biz zaman olarak tam anlamıyla gözlemliyemiyoruzdur.

Bunu çözünce, diyelim ki şu yöne dönüyor ya da bu yöne...

Güneş sistemi vs içinde (dünya üzerindeki Kuzey Güney gibi yönler olmamasına rağmen) uzayın başka yerlerine göre bu dönüş yönüne bakarak bizim Güneş sistemimizin yeri hakkında bir şey söyleyebilir miyiz?

- Hımmm, şimdi dolaptan soğuk bir su içmenin zamanı geldi işte :) ama havada duran bir küre* şeklinde değil haberin olsun :)

*uzayda da sıvılar dünyada olduğu gibi yine bulunduğu kabın şeklini alırlar.
Ama açıkta bırakılınca kendilerine hareket etme ‘akışkan olma’ özelliğini kazandıracak yerçekimi ya da atmosferin üzerlerine uyguladığı basınç gibi bir kuvvet bulunmadığı için çevresel faktörler ve suyun moleküler yapısının çift yönlü kutuplaşmaya uygun olması yüzünden küre şeklini alırlar. (çok zor bir cümleydi uzunluk ve karışıklık için kusura bakmayın)...

Bir de konuyla ilgili şu güzel videoyu buldum, umarım uzun süre kaldırılmaz ve isteyen seyreder... beni takip eden şu yandaki hunili 31 arkadaşa çok teşekkürler :) grup halinde gidince belki indirim yaparlar :)