04 Ocak 2010

The box - kutu [film]

Beğenmediğim bir film olan Donnie Darco'nun yönetmeni Richard Kelly'nin yaptığı bu film önce biraz ağır başlıyor sonra biraz açılıyor ama senaryo dağılınca filmin ortasından sonra işler zor toparlanıyor ve vurucu olmayan sıradan bir sonla da bitiyor... (kafadan yatırdım filmi :) )

Günün birinde biri kapınızın önüne bir kutu koyuyor ve daha sonradan sizi arayacağını söylüyor...

Kutunun üzerinde bir düğme var eğer bu düğmeye basarsanız 1 milyon dolar gibi astronomik bir para kazanıyorsunuz fakat siz düğmeye bastığınız anda da dünyanın başka bir yerinde hiç tanımadığınız bir insan ölüyor...

[Anlaşma denilebilirse anlaşma bu (ki anlaşmayı teklif edenler tarafından bu anlaşmanın bozulduğunu da göreceğiz.)]

ve tabii ki filmin başlaması için konunun kahramanı olan çocuklu çift düğmeye basıyor... (Anında para geliyor ama dertler de başlıyor...)

Adam ve diğer şekilde bu işe bulaşanlar niyeyse hep NASA çalışanları ya da yakınları vs. ve bütün bunları takip eden, gelip giderek gizemli konuşmalar yapan adam da meğerse uzaylılarla temas halinde biriymiş. (yıldırım çarpınca nasıl oluyorsa uzaylılarla bağlantıya geçmiş.)

Uzaylılar insanların açgözlülüğünü göstermek için mi, denemek için mi, test etmek için mi böyle bir şeyi yapıyor?

Yapsa ne olur yapmasa ne olur?

Bütün dünyadaki insanlar aynı şekilde masum ve iyi kalpli olabilir mi, böyle bir şey insanın doğasına ve günümüz dünyasına uyar mı uymaz mı?

Her şeye eyvallah desek bile çocukların günahı ne?

...gibi bir sürü soruyu esgeçip saçma sapan bir mantıkla yapılmış “Alacakaranlık kuşağı” havası verilmeye çalışılmış garip bir film... (Hazzetmedim açıkçası :) )

Baştan filmin konusu ilginç gibi gelse de sakin akışı kimi yerde yükselse de yine de pek başarılı değil...

Kurgu uçmuş dağılmış, gereksiz ayrıntılar, açıklanmayan detaylar vs ile süreklilik ve mantık izleği film boyunca oynayıp duruyor...

70'li yılların garip donuk havası filme de bulaşmış gibi soğuk bir yapım vesselam...
(Dekor ve kostüm olarak arabalardan trafik levhalarına, NASA'nın içinden diğer ayrıntılara kadar birçok şey dönemini çok güzel yansıtacak şekilde yapılmış, bu açıdan oldukça başarılı. Kendimi çocukken TRT'de yabancı dizi seyrediyormuş gibi hissettim :)

Seyrettim beğenmedim ama seyrederken çok da sıkılmadım o da ayrı... fakat tavsiyem boş yere vakit kaybetmemeniz yönünde... Bu film yerine, internette NASA'nın kuruluş amacı ve bugüne kadar "dünya üzerinde yaptığı" deneyleri araştırın çok daha faydalı ve ilginç bilgiler edindiğiniz bir 1,5 saat geçirmiş olursunuz :)

Bir sürü mantık hatası ve sonuçsuz bir hikâye için zaman kaybetmeye değmez, filmi sizlere de tavsiye etmiyorum...