29 Ağustos 2010

tübitak, tübitak, tübitak....

Çok ağır bilimsel makaleleri, teknik konuları bile seve seve okurum ama tübitak bilim dergisi bazen gerçekten sınırı aşıyor...

Kardeşim; siz o dergiyi bilim ve teknolojiyi sevdirip insanları merak içinde bırakarak bu tür şeyleri araştırmaya özendirmek için mi çıkarıyorsunuz yoksa üniversitenin en alengirli bölümünü bitirmiş insanların okulda bile görmediği konuları formüllerle verip eksik kalmış bilgilerini arttırmak için mi?

Son bir yıldır çıkan dergilere bakıyorum; Kimisi artık uzmanının bile anlamakta zorlanacağı kadar ağır konular... Sanki yazarlar arasında aman en ağır en anlaşılmaz en zor konuyu ben hazırlayayım da millet görsün diye bir çekişme varmış gibi, kim neyi ispatlamaya çalışıyor anlamak mümkün değil.

Bu ülkede bilim ve teknolojiden nefret eden nesiller yetişti ve o yüzden işini düzgün yapabilen amele bile bulmak zor. Doktorların çoğu hiçbir şeyden anlamıyor, binalar kafamıza yıkılıyor, o yüzden zehirli gıdalar tükettiğimizin bile farkına varmıyoruz çünkü kimse yaptığın işin teknik yanlarıyla ilgilenmiyor, en küçük bilimsel bir şey öğrenmeye çalışmak büyük bir külfet olarak beyinlere yerleşmiş, insanlar bilgiden kaçıyor.

Bari siz yapmayan... O kadar teknik konuyu çok detaylı öğrenmek isteyen gidip o konuya ait kitapları alsın okusun, zaten sizin yazdıklarınız onu kesmez: Sıradan okuyucu da o kadar formüllere boğulmuş konudan sıkılır ne için kime yapıyorsunuz o dergiyi o zaman?

Lütfen biraz yabancı "popüler bilim teknik" dergilerini karıştırın, uzmanlık eğitimi için çıkarılan üniversite yayını değil "popüler bilim" dergisi istiyoruz.

İnsanlara okumayı sevdirmek zaten zor, siz bir de okumayı sevenleri de küstürüyorsunuz. Uzun, hatta çok uzun bir süre Tübitak bilim teknik dergisi almayı düşünmüyorum ve ne yazık ki yerine koyabileceğim kalitede güvenebileceğim ciddi başka bir dergi de yok.

Ülkemiz bilimine yapılan katkılara, buluşlara, laboratuvar çalışmalarına diğer yayınlarına tek bir kelime eleştiriyi ben de kabul etmem, Tübitak tartışmasız bu alanlarda en iyi kurum ama bilim teknik dergisi için kabul edilebilir bu isteği doğru bulup değişip gelişmek için bir adım atabilecek misiniz?