13 Ekim 2010

Fireflies in The Garden (Bahçemdeki ateş böcekleri) [film]

Televizyondaki en uyduruk sabah programlarını sonuna kadar sabırla seyreden ev kadınlarına hitap eden, sıkıcı ve bir o kadar da basit bir aile dramı...

Aile içi ilşkilerinde sorun yaratan yeteneksiz profesör babanın gereksiz ve aşırı otoritesi altında ezilen aile bireylerini en küçük bir özellik ve gizem katmadan aktaran filme dayanmak mümkün değil.

Bulunduğunuz bölgenin belediyesine bağlı "Kültür işleri müdürlüğü tiyatro kolu"nun bile bundan daha güzel bir şeye imza atacağına eminim.

Adam baskı yapıp aileyi mutsuz ediyor, bir ara başka bir kadınla ilişkisi ortaya çıkıyor, kadın bu hayattan bıkıp kendine gizli bir aşık ediniyor, aralarında kavga çıkınca oğulları olan michael babasının üzerine yürüyor... Meğer ailedeki gerilim ve sevgisizlik bundanmış falan filan...

Bir de arada "Bahçemdeki ateş böcekleri" gibi romantizmi çağrıştıran (ama aslında insanın ailesini ve çevresini tanımlayan) ilgi çekici bir isme gönderme yapmak için ailenin oğlu büyüyünce bu isimle (yayınlamayacağı) bir kitap da yazınca tam olmuş.

Bir film bu kadar mı sıradan, bu kadar mı basit ve sıkıcı olur...

Oyuncuların isimlerine kanıp da seyretmeyi düşünüyorsanız aldanmayın, kesinlikle zaman kaybı...

Filme hiç gitmeyen bir sevişme (elbiseli çiftleşme) sahnesinin gereksizliğini zihinsel özürlülerin bile anlayıp sıkılacağı bu filmi izlememenizi tavsiye ediyorum.