24 Aralık 2010

cepte güçlü flaş ışığı için...


Biliyorum herkesi ilgilendiren çok önemli bir şey değil ama artık çoğu insan cep telefonuyla resim çekmeyi tercih ediyor ve hemen hemen herkes gece çekimlerinde gündüz olduğu kadar başarılı olamıyor.

Bunun en önemli sebeplerinden biri de cep telefonunun boyutlarıyla sınırlı olan flaş ışığının yetersiz gelmesidir...

(Cep telefonunuzla resim çekiyorsanız ve cep telefonunuzun kamerasında flaş varsa bazı durumlarda bu flaşın az ışıklı ortamlarda yetersiz kaldığını siz de görmüşsünüzdür.)

İşte, eğer böyle bir durumda cep telefonunuzun flaşını biraz da olsa güçlendirmek istiyorsanız telefonunuzun kamera ayarlarında “kırmızı göz giderme” seçeneğini açık hale getirin.

Cep telefonunuzun kamera seçeneğinde bu özellik varsa ve aktif ederseniz flaşınızın bu şekilde (%30 kadar) daha güçlü çalışmasını sağlayabiliyormuşsunuz...

Not: Türkiye’nin en büyük ve en yararlı forumu olarak kabul ettiğim forum.donanimhaber sitesinde çok faydalı konularda yazılar yazan “Gece bekçisi” isimli arkadaşımız, cep telefonları teknolojileri ve bu alanla ilgili bir sürü bilgi içeren www.mobilbekcisi.com adresiyle bir site açmış.

Teknik detaylara meraklı biri olduğum için mobil bekçisi’ni de fırsat buldukça izlemeye çalışıyorum. Bu güzel ve yararlı ayrıntıya da Mobil bekçisi sitesinde rastladım. Arkadaşımızın başarılarının devamını dilerken cep telefonu teknolojilerine meraklı olanlara da bu siteyi tavsiye ediyorum.