27 Aralık 2010

Sürprizli jöle :)


Evde çocuklar için çok çabuk, çok basit ve sizin için de çok ekonomik bir şey yapmak istiyorsanız benim denediğim şeyi deneyebilirsiniz. [evet ara sıra böyle şeyler de yapıyorum, ne yapalım baba olmak kolay değil :) ]

Marketten bir paket toz jöle alıyoruz,
tencereye koyduğumuz toz jöle üzerine
1,5 su bardağı suyu döküp karıştırıyoruz.

Ocağın altını yakıp karıştırıyoruz, kaynayınca
Kahve fincanlarına (6-7 fincan çıkıyor) boşaltıp soğumaya bırakıyoruz.

Eee? Bunun sürprizi nerede derseniz, o da şöyle oluyor;
Küçük bir paket jelibon (bildiğimiz ayıcıklı, harfli jelibon) alıyoruz ve jöleyi fincanlara dökmeden önce her fincana iki adet jelibon koyuyoruz.

Jelibonlar bu jölenin içinde eriyor ve yerken çok acayip bir şey oluyor.
(yalnız bir-iki taneden fazla koymayın, kocaman bir şey olup yemesi çocuklar için zor oluyor. En iyisi bir tane fincan boşken, bir tane de jöleler donunca üzerine süs olarak koymak.)

Eh... çocuklar da zaten böyle hem acayip hem tatlı şeyleri çok severler :)

Jöle 1 lira, jelibon 50 kuruş... Bu kadar ucuza bu kadar hoşa gidecek bir şey yapabildiğimize göre çocukların gönüllerini fethetmek için beklemeden harekete geçelim :)

Bahanelerinize karşı notlar:
“Dana kemiği iliği içerikli jöle deli dana hastalığı riski yüzünden zararlı olabilir mi?” diye paranoyaya kapılırsanız, dr. Oetker’in bitkisel jölesi var... (muzlusunu almayın çok şekerli)

Paramız yabancı firmalara gitmesin diyorsanız Haribo yerine Kent’in, Ülker’in ya da başka bir yerli markanın jelibonunu alabilirsiniz.

Böyle şeyler sağlıklı değil diyorsanız memlekette “yumurtadan peynire sosisten ekmeğe” sağlıklı olmayan ve çocukların yediği o kadar çok şey var ki, kırk yılda bir bu kadar küçük bir şey çocuğa zarar vermez... ama yedikten sonra dişleri fırçalatmayı unutmayalım :)

Tencere, fincan, kaşık bulaşığını yıkamak zor diyorsanız inanın çocukların bunları yerken yüzündeki ifadeye bakınca o kadar da önemli olmadığını görüyorsunuz... (bahane bulmayalım ve çocuklara ara sıra böyle güzel şeyler yapalım.)