03 Ocak 2011

Paranoyak

".... Peki sorarım sana, bir deli bütün giysilerini çıkarıp vücuduna krem peynir sürdükten sonra kampüste anadan doğma vaziyette aklının başında olduğunu haykırarak koşar mı? Bu onlara günlerini gösterecek."

Yukarıdaki paragrafı okuyunca gülümsememek mümkün değil :) yaptığım bu alıntı, mizah yazarı ve komedyen Dennis DiClaudio’nun NTV yayınlarından çıkan kitabı “Paranoyak”tandı.

Ruh sağlığından şüphe duyanların el kitabı” alt başlığıyla yayınlanan Paranoyak’ta bazılarını hiç duymadığınız 45 ruhsal bozukluğun tanımı yapılırken; hastalığa sahip olan birinin ağzından "iç ses"le anlatılıyormuş gibi (giriş paragrafındaki örneğe benzeyen) yazılmış esprili bölümler de var.

Tabii ki kitap sadece açıklama ve esprili “İç ses” bölümlerinden oluşmuyor. Her hastalık için “Tanı”, “Nedenler”, “Tedavi” bölümleri olduğu gibi her konunun başında esprili minik bir “Kendinizi sınayın” bölümüyle konu sonunda da “Meraklısına” ismiyle yazılmış küçük ayrıntılar da yer alıyor.

Pisikolojiye karşı meraklı olmasanız bile insan akıl sağlığının ve bilincinin, beynin karışıklığıyla birleşince ne kadar büyük sorunlar çıkarabileceğini görebilmeniz açısından tavsiye edilebilecek değerde bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Daha önceden çeşitli hastalıkların mizahi bir şekilde ele alındığı “Hastalık hastası” kitabının yazarı da olan DiClaudio’nun Paranoyak isimli bu kitabını okudukça;

Bir yandan böyle hastalıklara sahip insanları düşünüp üzülürken bir yandan da yazarın (“iç ses” ve bazen diğer bölümlere de sıçrayan) mizahi anlatımıyla ortadaki durumu gözümüzde canlandırınca kitap boyunca gülümsemeden edemiyorsunuz.

“Eğlendirirken öğreten, öğretirken düşündüren” denilen tür diye bir şey varsa eğer işte o bu kitap için söylenmiş olmalı... Pisikolojiye karşı ilgi duyan tecrübeli okurlar için eğlenceli olabileceği gibi bu konuda yeni yeni okumaya başlayanlar için güzel bilgiler de içeren bu kitabı herkese tavsiye ediyorum...

[Kitaptaki 45 ruhsal hastalık, bilerek; günümüzde “en çok karşılaşılan” psikolojik rahatsızlıklar arasından seçilmemiş. Sık görülen ruhsal hastalıklarla ilgili temel bilgiler edinmek istiyorsanız bu kitap size göre değil. Çünkü bahsedilen hastalıklar daha çok (ilginç olarak değerlendirilebilecek) “Tuhaf” olanlar arasından seçilmiş. Ayrıca kitabın bu hastalıklardan bahsederek bilimsel/tıbbi bir rehber olma amacı taşımadığını belirtmekte de fayda var.]

Küçük boyutlu olmasına rağmen 208 sayfalık kaliteli ve güzel bir kağıda basılmış kitabın fiyatı 16 TL.