28 Şubat 2011

3 boyutlu sanal geziler


100 Mimari Şaheser isimli kitap için hazırladığım yazıma malzeme ararken internette sık sık karşıma çıkan 3D mekânlar sitesi (www.3dmekanlar.com) ilgimi çekti...

Gerçekten çok büyük bir çalışma sonucu oluşturulmuş olağanüstü bir imkân sağlayan sitede şehir altmenüsünden istediğiniz şehire ve kısıtlı da olsa bazı ülkelerin üç boyutlu sanal turlarına kolayca ulaşmanız da mümkün.

Sitenin; Cami, türbe, saray, müze, han, hamam, kale, kule, ev, meydan, park, doğa, dini yapılar ve diğerleri için ayrı kategorilerde bölümlere ayrılmış olması kullanıcılar için büyük kolaylık sağlamış...


Ülkemizdeki tarihi eser ve arkeolojik kalıntıların başlıcalarına sanal turla bir göz atabileceğiniz gibi Hollanda’daki Eindhoven stadyumuna, Fransa’daki Paris Eyfel Kulesi’ne hatta uzaya çıkıp Samanyolu Galaksisi’ne :) ve Mars’ın Columbia Tepeleri’ne bile bakabilirsiniz.

Pamukkale’den, Mısır’daki piramitlere, Miniatürk’ten Topkapı Sarayı’na kadar birçok mekân bu sitede sizleri bekliyor. Yapanların ellerine sağlık diyerek kendilerini böylesine güzel bir şey yaptıkları için şahsen tebrik ediyorum.