23 Şubat 2011

kuleden kuleye...

Az çok takip edenler, bir iki yazıda bahsettiğim için İstanbul Şişli tarafında çalıştığımı biliyorlardır.

Öğlenleri yemek saatinde aklıma estiği gibi oraya buraya bakmadan önüme gelen sokaklara dalarım.

Böyle yaptığım zamanlardan birinde Şişli Etfal Hastanesi’nin önünden geçerken bahçenin içindeki eski bir kule dikkatimi çekti...

Baktım, öğrendim; 1899’da Sultan II. Abdülhamid tarafından yaptırılmış bir saat kulesiymiş.

Bir dönem modernlik göstergesi olarak birçok meydana ve özel yere dikilen saat kulelerinden birinin böyle sokak arasında bir hastanenin bahçesinde karşıma çıkması gerçekten sürpriz oldu.

Biraz araştırıp bakınca bu kulenin içinde bulunduğu hastanenin ilginç hikâyesine de üzüldüm.

(Padişah II Abdülhamid’in kızı Hatice Sultan sekiz aylıkken Difteri yüzünden ölür ve padişah da “Bu kadar büyük bir ülkede çocuk hastanesinin bulunmadığını” söyleyen doktorun önerisiyle, kızının hatırası için böyle bir hayır işine karar verir.)

Neyse işte, oraya buraya bakarken saat kuleleri ile ilgili şeyleri araştırmaya giriştim, bir sürü ilginç şey var tabii ki ama dikkatimi en çok çeken İzmir Saat Kulesi oldu.


Tarihçesini, mimarını, şehrin dokusuna kattığı estetik havayı bir kenara bırakarak ilginç gelen şeyi yazmak istedim.

Wikipedia’da İzmir Saat Kulesi yazıp aratınca çıkan maddenin sonunda “Kulenin en büyük özelliği yapım tarihinden bugüne kadar saatinin hiç durmamış olmasıdır.” diye bir açıklama var...

Allah Allah! 1901’de yapılan saat kulesinin saati nasıl olur da 110 yıldır hiç durmaz? Mutlaka bunun bakımı yapılıyordur ve mutlaka kuran biri vardır diye düşündüm...

Biraz araştırınca oradan da başka bir şey çıktı :)

İzmir Saat Kulesi’nin bir anahtarı var ve bu anahtar üç kuşaktır kuledeki saatin bakımını yapıp altı günde bir de hiç aksatmadan kuran Pamukoğlu ailesindeymiş.

Antika saatleri tamir etmekte usta olan Pamukoğlu ailesinde dededen toruna geçen 100 yıllık vazifeyi şu anda Sn. Feti Pamukoğlu yerine getiriyormuş.

Gerçekten çok ilginç bir hikâyeymiş, düşünsenize bir; koskoca bir şehir ve o şehrin simgesi haline gelmiş yüzyıllık bir tarihi eser ve o tarihi eserin anahtarı senin cebinde...

Feti Pamukoğlu’nun internet sitesine
www.pamukogluantiksaat.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sayfadaki ikinci videoda TRT2'de kendisiyle yapılmış olan röportaja da bir göz atmayı unutmayın.