07 Şubat 2011

ver biraz da kardeş oynasın :)


Böyle cesur ve deli fikirlere bayılıyorum, bir ara bizim evdeki oyuncaklar büyük bir yığın oluşturunca hepsini toplayıp çuval çuval oyuncağı başkalarına dağıtmıştık.

Keşke herkes böyle yapsa ya da bir şekilde bunlar bir yerde toplanıp başka çocuklara verilebilse... hatta küçük bir ücret karşılığı kiralanabilse, yeniden oyuncak alınacağına kiralayıp geri versek, çocuklar bıkmasa, evde oyuncaklar yığılmasa diye düşünürdüm.

Ama bu işi yapmak o kadar da kolay değil, gideceksin, toplayacaksın, kontrol edeceksin, temizliğini yapıp paketleyerek yeniden dağıtacaksın, kimde ne var ne zaman geri verilecek vs. vs. vs. ve akla gelmeyen daha bir sürü ayrıntı...

İşte, şimdi bunu yapan bir yer var! Hem de internette...
(Evet! Artık internetten oyuncak da kiralayabiliyorsunuz.)

Bu hizmeti veren www.aloynaver.com sitesine girip çocuğunuzun yaşına göre oyuncak grubunu seçiyorsunuz istediğiniz oyuncağı bir aylığına (ya da daha uzun bir süre için) kiralıyorsunuz...

Örnek vermek gerekirse; oğlum için almayı düşündüğüm 120 küsur lira tutan Mac Track yarış setini 40 TL’ye kiralayıp bir ay oynadıktan sonra iade edebilirim, zaten çocuklar, hangi oyuncak olursa olsun ilk alındığı zaman biraz oynayıp sonra bıkıp kenara atıveriyor. (televizyon reklamlarında gösterilen bütün oyuncakların hepsini almaya kimin gücü yetebilir?)

Ne diye o kadar para vereyim? Onun yerine başka şeyler alırım, aynı paraya bir oyuncakla bir hafta oynayacağına, üç- beş ayrı oyuncakla üç ay boyunca oynar... (10 liraya kiralanan oyuncak da var 40 liraya da)

Haaa! Baktım ki çok severek uzun süre oynadı o zaman da istersem oyuncağı yüzde on indirimle –piyasanın altında bir fiyata- satın alabiliyorum ya da bir ay daha kiralama süremi uzatabiliyorum. (Ki oyuncak almayı düşünüyorsam da yine buraya bakabilirim çünkü fiyatları çok az da olsa yine de piyasanın altında...)

0-6 aylıktan 5-8 yaşa kadar altı ayrı yaş grubu için düzenlenmiş özel kategorilerden birinden istediğiniz oyuncağı seçebiliyorsunuz, hepsi de tanınmış ve güvenilir, sağlam markaların oyuncakları...

Oyuncak, kapınıza kadar geliyor ve işiniz bitince de yine kapınızdan alınıyor. Kiralama süresinin bitimine bir hafta kala e-maille bilgilendiriyorlar, bir gün kala telefon ediyorlar... Çok güzel bir sistem kurmuşlar, kendilerini tebrik ediyorum.

Böyle yaratıcı ve faydalı fikirleri çok seviyor ve de her zaman destekliyorum.
[fakat, kızımı büyütürken neredeydi bunlar diye biraz kızmadım da değil hani:)]

Umarım bu çılgın ve süper fikir başkaları tarafından da benimsenir ve aloynaver.com çok daha gelişip büyüyüp çok daha geniş bir alanda hizmet vermeye başlar...

Not: Bu site ve bu girişimle ilgili bağlantılı hiçbir insanı ne şahsen ne de ismen tanımadığım gibi bu site ve bu hizmetle ilgili reklam yapma ya da ilan verme gibi en küçük bir bağlantım veya iletişimim bulunmamaktadır.