03 Mart 2011

Biyoloji ve popüler bilim haberleri sitesi


Hepimizin bildiği gibi "Biyoloji" canlı bilimi anlamına geliyor... İnsan, canlı olduğuna göre ve dünyadaki tüm hayat da canlıları barındırdığına göre;

İnsan beynindeki iletişim ağından genetik bilime, okyanuslardaki mikro canlıların doğayla bağlantısından bakterilere kadar sayısız "biyoloji konusu”na ilgisiz kalmamız mümkün değil.

İşte, bir arkadaşımız da tamamen kendi çabasıyla bu konular üzerine yazdığı çok güzel ve kaliteli bir biyoloji haberleri sitesi hazırlamış.

Yazıların tamamı anlatılan konuyu açıklayabilen “rahat anlaşılır bir dille” yazılmış, gönderilerin neredeyse tamamında konunun alındığı orijinal yayının kaynağı belirtilmiş ve ortaya ülkemizin bu alandaki eksiğini biraz da olsa giderebilen popüler bilim tabanlı çok harika bir site çıkmış.

Ülkemizdeki “Popüler bilim” yayınlarının azlığı, yabancı kaynakların ve yayınların zor takip edilmesi ya da maddi külfet getirmesi, bu konulara meraklı olanların en büyük derdidir.

Zaman zaman çeşitli kurum ve kuruluşlar ya devlet destekli ya da kâr amacı güden yayınlar çıkararak bir şekilde bu açığı kapamaya çalışsalar da her zaman yetersiz kalmışlardır.

"biyorss.com" ise internette bu eksiği kapatmaya çalışan çok düzenli ve geniş haber kaynağı yelpazesiyle mükemmel bir site.

Bakteriden nasıl el feneri yapılır?

gibi yüzlerce merak uyandıran konuyu ilgiyle okuyacağınızı düşünerek "biyorss.com" sitesini kareli defter okurlarına mutlaka tavsiye ediyorum. Arkadaşımızı da böyle bir çalışmayla yaptığı katkıdan dolayı tüm bilimsever insanlar adına tebrik ediyorum.