30 Mart 2011

Grosse pointe blank [film]

Ancak ilk yarım saatine dayanabildiğim çok kötü bir filmdi.

Kiralık katil bir adam var (John Cusack) fakat bu adamın (ne alakaysa dedektiflik bürosu gibi) bir işyeri ve hatta burada yapılan işleri bilen bir de sekreteri var.

Adam kiralık katil ama hem kendisi hem yanında çalışan sekreter resmen emlakçıymış gibi pür neşe çalışıyorlar, çünkü adam öldürmek çok normal bir şey ya... Bence; çok yıllar evvel bir “Mavi ay” dizisi muhabbeti vardı, direkt ondan etkilenilmiş "sekreter patron ilişkisi" gereksiz bir yedirme olmuş, çok yapay duruyor.

Neyse...
Bir ara bu adamın işleri ters gidiyor ve telafi etmesi için yeni bir görev veriyorlar.

Yeni işini halletmek için gideceği yer kendi büyüdüğü kasabadadır. Burada (zamanında lise balosunda balo gecesi randevusuna gitmediği) sevgilisiyle karşılaşır, kız yerel radyoda DJ'lik yapıyordur falan filan... On yıl geçmiştir ama birbirlerini görünce hemen öpüşürler, normal tek bir laf etmezler vs. vs. vs.
(Böyle filmleri görünce Hollywood'dakilerin zekâ seviyesinden şüphe etmeye başlıyorum.)

Bundan sonrası da çok sıradan ve çok ama çok yapay, gerçek olamayacak kadar kötü diyaloglarla ruhsuz şekilsiz devam edip gidiyor, tahammül edilecek en küçük bir yanı yok...

Hani sevmediğiniz biri varsa ya da sıkıntıdan ölmesini istediğiniz bir düşmanınız falan bu filmi hediye edin.

Bu kadar mı zorlama olur, bir filmde bu kadar mı özensiz, saçma, uyduruk, konuyla ilgisi olmayan çöplük diyaloglar ayrıntılar uzatmalar bulunur söyleyecek bir şey bulamıyorum...

Üç beş kendini bilmez John Cusack için seyrederim onun hastasıyım falan demiş ama adamı çok seviyorsanız alın evinize götürün, filmde milmde oynamasın.

Sonuç olarak;
Çok uyduruk ve çok kötü bir film, harcanan emeğe yapılan masrafa yazık... Böyle filmlere harcanan parayla kim bilir kaç tane güzel film çekilir...

Bunun yerine açın televizyonu ne çıkarsa çıksın o bundan iyidir.

“Bende var.” diyorsanız bir hata yapmışsınız, olabilir insanlık hali ama derhal silin atın kurtulun... Yok, seyretmişseniz zaten şu anda bu yazıyı okuyor olamayacağınız için bir şey söylememe gerek yok :)