31 Mart 2011

Türkiye'nin zenginlikleri

Organizasyonsuzluklara ve eksik bilgilendirmelere sinir olduğum gibi, yapılan işlerin tam olarak duyurulup tanıtılmamasına da bozulmuyorum desem yalan olur.

Kimi bir iş yapar, sıradan basit, olduğu kadar idare edecek boyutlarda bir şeydir ama abartır da abartır, sanırsınız ki adam dünyayı yeniden kurmuş... Böyle şeylere üstten bir bakıverirsiniz sonra amaaan bu muymuş deyip geçiverirsiniz.

Kimisi de öyle şeyler yapar ki bunları ne zaman yapmışlar ne zaman internete koymuşlar şaşıp kalırsınız... Fakat o kadar büyük çalışma ve emek için hiçbir tanıtım duyuru yapmazlar kimsenin haberi olmaz, eh gel de bozulma...

İşte yine böyle bir şeyle karşı karşıyayız... Adamlar gece gündüz çalışıp süper bir hizmet sunmuşlar ama kimsenin haberi yok. Büyük kurumların en sorunlu yanı da bu; halkla ilişkiler ve tanıtım.

Anadolu Ajansı'nı uzun bir süredir takip ediyorum. Yaptıkları şeyler bu imkânlarla az buz değil, gerçekten takdire değer işler çıkarıyorlar. Daha önceden de bir iki kez farklı konular için bu kurumdan bahsetmiştim.

Sitelerine girince biraz sağı solu kurcaladım. Arada minicik bir linkten öyle bir yere ulaştım ki bu kadar kıyıda köşede dikkat çekmeyen bir linkten ulaştığım bilgi hazinesi karşısında şaşırmamak elde değil...

Sitenin altında küçük bir kutu içinde verilen duyuru servisi başlıkları içinde “Türkiye'nin zenginlikleri” diye bir bölüm var. Buraya giriyoruz...

Çıkan sayfada karşımıza üç başlık var;


İlk olarak “Gezi rehberi”ne giriyoruz, giriyoruz ama karşımıza çok geniş ve çok kapsamlı “bütün bölgeleri ve bu bölgelerdeki illeri kapsayan” yeni bir bölüm çıkıyor.
Tek tek hepsine girip baktım. Hani çıkış alıp bastırsam resmen ansiklopedi olur :)

Hangi şehire gideceksiniz, o bölgede yakında başka hangi şehirler var bir açıp bakın ve gittiğinizde yerlerde nereleri gezip görmeniz gerekir, en meşhur yerleri nereleridir, gidince ne yapılır ne edilir hepsini öğrenebilirsiniz.

Şimdi geri dönüp ikinci başlığın gösterdiği “Toprak altındaki kültürel hazinelerimiz” bölümüne girelim.

Yine burası da aynen bir önceki bölüm gibi yedi bölgeye ayrılmış ve bu bölgelerdeki kültür hazinelerini uzun uzadıya açıklamışlar. Türkiye'nin arkeolojik kazanımlarının tamamına bu bölümden ulaşıp çok ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bilmediğiniz ve hiç duymadığınız bir sürü şey eminim sizin de dikkatinizi çekecektir.

Evet, şimdi de geldik benim esas bu bölümü keşfetmeme neden olan “Kültür hazinesi müzelerimiz” başlığına. Bu bölüm de yine diğer iki bölüm gibi bölgeler ele alınarak hazırlanmış. Hangi bölgede hangi müze var, şehirlere göre müzelerdeki tarihi eserler nelerdir, niye önemlidir, bu müzelere gidince görülmesi gereken en önemli eserler hangileridir vs. vs. vs...

Bütün bölümleri ve başlıkları o kadar güzel ve ayrıntılı bir dille anlatmışlar, o kadar iyi bir disiplinle yazmışlar ki nereye baksanız okumak için takılıp kalıyorsunuz.

Anadolu Ajansı'nın sayfasından ulaşılan “Türkiye'nin zenginlikleri” sizleri bekliyor. Mutlaka keşfedilmesi, gezilip öğrenilmesi gereken bu çok kapsamlı bilgi kaynağını bizlere sunup yararlanmamızı sağladıkları için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Böyle büyük bir emek, bilgi ve dikkat gerektiren bu kadar geniş bir dosyayı kullanıma sunan ilgililere de bir şey söylemeden edemeyeceğim; Lütfen bunları alın, koskocaman bir başlıkla sitenin en üstünde duyurun... Kimsenin haberi yok, bu kadar emek ve yararlı bilgi boşa gitmesin, emeğinize yazık.