20 Mayıs 2011

Cahillikler kitabı 3 (Sağlık)

Sağlık sorunlarını çözebilmiş ülke var mıdır, varsa onlarda da “bu devirde kendi doktorun kendin olacaksın” diye bir deyim kullanılıyor mudur bilemiyorum ama bizim ülkemizde bunun gerçekten önemli olduğunu biliyorum.

Hiç ilgilenmeyenler bile gazete ve dergilerinin sağlık yazılarına şöyle bir üstten bakmıştır, çevreden duyduklarını aklının bir kenarına atar vs.

Peki bu kendimize özgü sağlık kültürü(!) acaba bize ne kadar faydalı olabilir ve bu kulaktan dolma bilgiler ne derece doğru? Hatta bir de bunlara doktorların televizyonlara çıkıp anlattıklarını da ekleyin ve neredeyse sağlık hakkında genel olarak bilinen birçok şeyin yanlış olabileceğini düşünün. Olur mu olur! Peki bu yanlışlar nelerdir ve bilmediğimiz ama bilmemiz gereken doğrular nedir?

Keşke bunları ele alıp işleyen bir kitap olsaydı diyorsanız işte size bir öneri;

Cahillikler kitabı serisinin sağlık konusuna ayırdığı üçüncü kitabında sağlık hakkında yanlış bilinenler ve bilmediklerimiz işleniyor.

Kitabın yazarı Werner Bartens hem bir tıp doktoru hem yazar hem de gazeteci.

Bartens, günlük yayınlarda ve medyanın diğer alanlarında ilaç şirketlerinin yönlendirmesiyle yapılan haberlerin toplumu yanıltabileceğini bu yüzden her konuyu yazmadan önce mutlaka o konuda en uzman olan doktorlarla görüşüp yapılan tarafsız deneylerle ispat olunmuş bilgileri en güvenilir kaynaklarla destekleyerek okuruna sunmayı tercih ediyor. (bu konu hakkında yazılmış önsöz’ü okumanızı mutlaka tavsiye ediyorum, kitabın güvenilirliği ve sağlamlığı bu şekilde daha da iyi anlaşılacaktır.)

Kitabı okuyunca doğru bildiğimiz ne kadar yanlış şey olduğunu ve bilmediğimiz birçok şeyin bulunduğunu sizler de anlayacaksınız.

Kitap çok yalın ve çok sade, anlaşılır bir dille yazılmış.
Werner Bartens hem en ünlü laboratuvarlarda çalışmış, hem en önemli hastanelerde doktorluk yapmış önemli bir isim. Bartens aynı zamanda daha önceden Almanya’da yayınlanan “Sağlık hakkında yanlış bilgiler ansiklopedisi”nin de yazarı. O yüzden halktan insanlara karışık şeyleri nasıl daha anlaşılır bir şekilde anlatacağını iyi biliyor.

Kitapta yaşlı genç, kadın erkek herkesi ilgilendiren çok ilginç konular ele alınmış ve bunlar ele alınırken de neyin neden öyle olduğu neyin neye yol açtığı yapılan araştırmalar ve sonuçları konulara bilimsel kaynaklarıyla birlikte eklenmiş.

İşte size kitaptaki ilginç ve çok önemli 183 konudan sadece 10’u...
(ayrıca her konu içinde birbiriyle yakından ilgili küçük bilgiler ve ayrıntılarda işleniyor)

Fazla uyumak zararlı olabilir mi?
Antibiyotikler öksürük nezle ve ses kısıklığına karşı etkili olur mu?
Çocuklar doğru numara ayakkabı giydiğinde bile neden çoğu kez ayakkabıları ayağını vurur?
Hastanelerde çiçekleri geceleri hasta odalarından çıkarmak gerekir mi?
Çok fazla tatlı yiyecekler tüketenler şeker hastası olur mu?
Bademcikler küçük yaştaki çocuklarda bile alınsalar olur mu?
Alerjiler ömür boyu devam eder mi?
Alkol kalp ve damarları genç tutar mı?
Kilo vermek sağlıklı mıdır, uzun yaşamamızı sağlar mı?
Antibakteriyel sabun normal sabundan daha mı etkilidir?

NTV Yayınları’ndan çıkan 255 sayfalık kitap 13 TL.