23 Mayıs 2011

Hayat kitabı - Eduardo Punset

Eduardo Punset, İspanyol televizyonu için yapılan ve büyük beğeni toplayan tv programı “Redes”in yapımcısı.

Bu programda Punset, dünyaca ünlü (ve her biri kendi alanında en önemli) bilimadamlarına ulaşarak onları konuk edip röportajlar yapıyor.

İspanya Kültür Bakanlığı için halkın aday gösterdiği ünlü televizyon programcısı Punset’in kendi ülkesinde çıkan kitabı “Cara a cara” (yüz yüze) uluslararası alanda yazarın daha da tanınmasını sağlayınca bilimsel yayınlarla ismini duyurmuş kaliteli editörler röportajlardan oluşan yeni bir kitap projesini gündeme getirmişler.

Bu proje için Punset’in yaptığı bütün röportaj kayıtları kasalardan çıkarılıp bantlar yeniden gözden geçiriliyor, televizyondaki karşılıklı konuşmaların kitap için uygun hale getirilmesinden sonra en ilgi çekici en önemli görülen 37 konuk belirleniyor.

Punset, tecrübeli ve yılların kazandırdığı birikimle kime ne soracağını, hangi sorunun halkın daha çok ilgisini çekeceğini bilen tecrübeli biri. Yaptığı programları seyredenlerin temel bilimsel bilgileri bilmeleri gerekmiyor, Punset dümdüz normal meraklı insanlar gibi soru soruyor, bilimadamları da cevaplıyor ama bu arada anlaşılmayan bir şeyler olursa Punset hemen o noktaya geri dönüp o bölümün biraz daha açılıp açıklanmasını isteyerek konuyu anlaşılır kılıyor.

Belki de hiç aklınıza gelmemiş ama duyduğunuzda sizin de ilginizi çekecek çok güzel mantıklı soru cevaplar bu kitap için tekrar ele alınıp işlenmiş ve ortaya harika bir kitap çıkmış.

İşte, şimdi de ben o kitabın yani “Hayat kitabı”nın ülkemizde NTV Yayınları tarafından çıkarılan bir tanesini elimde bulunduruyorum. Kitabı okudum, müthiş güzel ve çok ilginç bilgilerle dolu. (bundan sonraki birkaç konuyu bu kitaptaki konulardan elde ettiğim notlara ayıracağım)

Arasıra bilimle ilgili aklına bir şey gelen, kendi kendine sorular sorup bir şeyleri merak eden tüm insanlar için olağanüstü güzellikte bilgiler içeren bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.

Kitap, görüşülen bilimadamlarının çalıştığı alanlara göre öylesine ilginç sorular içeriyor ki bilimsel konulara meraklı olmayan sıradan bir insanın bile ilgisini çekebilecek bu konuları merakla okumamak mümkün değil.

Zaman yolculuğundan duyu dışı algıya, kök hücreden kuantum mekaniğine, psikopatların davranış biçimlerini etkileyen beyin yapısından nano teknolojiye kadar yüzlerce konu ve yüzlerce soru-cevap meraklı okurlarını bekliyor.

335 sayfalık büyük boy kitabın fiyatı ise 17 TL ve kaçırılmaması gereken bir kitap için çok uygun.

(Eduardo Punset)