23 Mayıs 2011

Olağan işler - Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin’in edebiyat dünyamızın en değerli isimlerinden biri olduğunu herkes bilir.

Birçok romanını mutlaka siz de duymuş ya da okumuşsunuzdur ama hiç öykülerini duymuş muydunuz?

Yazarın “Olağan işler” (Küçük hikayeler) isimli öykü kitabını, edebiyatı bu kadar sevmeme rağmen bunca yıl sonra anca fark ettim. Zararın neresinden dönülse kârdır diyerek kitabı alıp hemen okudum.

Güntekin, büyük bir ustalıkla şehir hayatını, hayatın gidişatını, iyi kötü insan hayatlarının barındırdığı tesadüfleri ya da bazı uyanıklar tarafından bu tesadüflerin nasıl düzenlenebileceğini çok iyi bir anlatımla yazmış.

Kitabın yazıldığı dönem klasik romanın ülkemizde moda olduğu dönemlerdir ve yazar da iyi bir çevirmen olarak o zamanın şartlarına göre takip edebildiği kadarıyla Fransız edebiyatını yakından takip etmektedir.

Okudukları, çevirdikleri ve hepsini birleştirip ülkemizin kültürüyle hayalinde yeniden harmanladığı küçük hikâyeleriyle insanoğlunun aşk, para, hırs, hayat mücadelesi bakımından her zaman aynı davranış biçimlerine sahip olduğunu gösterdiği bu öykü kitabı kalbimde yazarı yeniden başka yerlere yerleştirmeme neden oldu.

Bugün uzatılıp dallandırılıp budaklandırılarak roman haline getirilmiş bir çok konuyu kısa öykülerinde aynı duygu ve merakı vererek o zaman işlemiş olan yazarımızın kitabının sonunda Fransız yazarlarından yaptığı çeviri öykülere de yer verilmiş.

Akıcı anlatımıyla, ilginç olaylar ağıyla, kimisi “Bir arkadaşım anlattı:” diye başlayan samimi havasıyla eski dönem edebiyatımızı merak edenleri yormayacak zevkli bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Okumak için eskiyi özleyenlere özellikle tavsiye ediyorum.

Kitapta Reşat Nuri Güntekin’den 20, çevirisini bizzat kendi yaptığı Fransız yazarlarından da 10 öykü bulunmakta. 176 sayfalık kitabın fiyatı 15TL.