30 Mayıs 2011

renklerin maymunlara etkisi

Renklerin canlılar üzerindeki etkisi hele hele insan davranışlarındaki bazı bilinçaltı koşullandırmalarda yaptığı yönlendirmeler gerçekten inceleme ve araştırmayı gerektirecek kadar derin bir konu.

Hayvanların görebildiği renk skalaları onların ait olduğu ortamda hayatta kalması için gereken yiyecek temini ya da üremeleri için gereken etkiyi yaparken, duyu anlamında daha da gelişmiş olan insanlar üzerindeki etkisi ise çok daha geniş olabiliyor.

Bu konular çok ilginç olduğu için böyle şeylere rastlayıp da okursam mutlaka bir yerlere not alıyorum. İşte, son okuduğum kitaptan aldığım o notlardan birini de şimdi kareli defter’e yazıyorum.

Eduardo Punset’in “Hayat kitabı” isimli eserinde Londra İktisat Fakültesi Doğa ve Sosyal Bilimler Felsefe Merkezi Profesörü Nicholas Humprey’le yaptığı röportajda ilginç bir bölüm vardı.

Humprey “Beynin arkasındaki beyinciği etkileyen felç durumunda yaşanan bir tür beyin hasarı sonrasında” insanların renklere daha duyarlı hale geldiğini ve bu durumdaki hastaların titreyip ellerinin sallandığını belirtiyor.

Bu koşulları yaşayan hastalara kırmızı camlı gözlük kullandırdıklarında hastaların sırf rengin etkisiyle yere düştükleri, mavi ya da yeşil camlı gözlük taktıklarındaysa sakinleştiklerini belirtiyor.

Buraya kadarı zaten çok ilginçken daha da acayip olan bir şey daha var ki onu da yazmam lazım.

Humprey’in yine bu konu içinde belirttiğine göre sağlıklı normal maymunlar da aynen bu hastalığa yakalanmış (yani beyin felci geçirmiş) insanlar kadar renklere karşı duyarlıymış.

Maymunlar kırmızı ışığa dayanamazlarmış. Eğer bir maymunu kırmızı ışıklı bir odaya koyarsak maymun titremeye başlayıp yere çömelirmiş, mavi veya yeşil ışık verilince de sakinleşirmiş.

Doğa, bilim, biyoloji ve psikoloji çok ama çok ilginç alanlar, umarım sizler de bu konuyu ilginç bulmuşsunuzdur.