03 Haziran 2011

Kapakların efendisi

Ülkemizdeki blogosferin en büyük eksiklerinden biri de kişisel blogların sayısına göre şirketlerin açtığı blog sayısının azlığıdır.

Bir şirketin yeni çıkacak ürünleri, bu ürünlerin detayları konuyu takip edenler açısından önemli olduğu kadar şirket için de önemlidir.

Fakat buna rağmen yine de birçok şirket kendisi ve ürünlerinin tanıtımı için sadece belli bir kurumsal internet sayfası açmayı yeterli görüyor.

Oysa ki bloglar, şirketlerin kurumsal internet sitelerinden çok daha detaylı ve belli bir konu üzerinde o konu gerçekleşmeden haber verdiği için de çok daha ilgi çekicidir.

Doğan Kitap'ta çalışan grafiker arkadaşım Yavuz Korkut'un kişisel bloğu da işte bu alandaki eksikliği bir nebze de olsa azaltmak amacıyla oluşturulmuş.

Yavuz, Bloğunda Doğan Kitap'ta kendi yaptığı kapak tasarımlarını (kitapların arkasında yer alan tanıtım bilgileriyle birlikte) yayınlamaya başladı.

Kapak tasarım çalışmaları biten ama henüz yayınlanmamış kitap kapaklarını da bloğuna koyan Yavuz Korkut'un çalışmalarını (dolayısıyla Doğan kitabın önümüzdeki günlerde hangi kitapları yayınlayacağını) www.yavuzkorkut.blogspot.com adresinden takip edebilirsiniz.

Yakın zamanda yayınlanacak olan ama şu anda duyurulmamış kitaplar arasında sevdiğiniz yazarların yeni eserlerine rastlayacağınız gibi, ileride "bestseller" olabilecek ünlü yazarların yayınlanacak kitaplarından da ilk önce sizin haberiniz olsun istiyorsanız bu bloğu takip etmenizi tavsiye ederim.

Keşke diğer yayınevlerinde çalışan grafiker arkadaşlarımız da böyle kişisel bloglar açsalar da önümüzdeki günlerde raflarda hangi kitapları göreceğimizi herkesten önce öğrensek.

Bunca işinin arasında tamamen kendi kişisel çabasıyla oluşturduğu bloğunun faydalı olacağını düşündüğüm Yazuz arkadaşıma başarılar diliyorum.

Grafik tasarım, yayıncılık ve kitap kapakları gibi konulara ilginiz varsa, “Kapakların efendisi” olarak anılmaya başlanan Yavuz Korkut'un Edebiyat Odası sitesindeki mesleki röportajına ulaşarak bu işin incelikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.