28 Ağustos 2011

Die Fälscher (Counterfeiters - Kalpazanlar)


İkinci Dünya Savaşı başlarken Nazi toplama kamplarına düşen yetenekli kalpazan Sorowitsch, sahip olduğu resim kabiliyeti sayesinde kamplardan birinde özel olarak kurulan birime gönderilir.
Nazi toplama kamplarındaki olumsuzluklardan bir nebze daha iyi durumda olan bu özel birimin çok gizli bir görevi vardır: İngilizleri ekonomik olarak çökertmek için sahte para basmak.
Bu işle ilgili olan ne kadar insan varsa bir yere toplayıp her türlü imkanı sağlamışlardır ve İngiliz Sterlin'i basıp İngiltere'deki bankaları bile paraların gerçek olduğuna ikna etmeyi başarmışlardır.
Savaşın yönü değişince yeni görevleri Amerikan doları basmak olur ama bu paraların sahtesini yapmakta teknik sorunlar yaşamaya başlarlar.
Takımda birileri Almanların bu işten kârlı çıkmasına mani olmak için işi sabote etmeye başlar, kamplarda zorlu şartlar devam etmektedir, arada küçük kavgalar çekişmeler olur ama sonunda Sorowitsch bir şekilde duruma hakim olur.
Kısaca filmin özeti böyle ve tabii ki devamı da var ama o kısmı da izlemek isteyenlere bırakıyorum.
Filmi bildiğimiz toplama kampı, Nazi ve savaş konulu filmler arasında bir yere koyarak değerlendirirsek  orta kalitede heyecansız sıradan bir filmdi demem gerekiyor.
Meraklısının ilgisini çekebilir ama “Almanlar savaş sırasında İngilizleri ekonomik olarak kötü duruma sokmak için toplama kamplarında sahte para da bastılar” ana fikrinin dışında özel bir şey bulmak çok zor.
Rastlanırsa izlenebilir yoksa bulunup seyredilecek kadar uğraşmaya değecek güzel ve önemli bir film değil...