10 Ağustos 2011

vay arkadaş [film]

Yeni nesil, kendine özgü konusu olan kaliteli bir film beklerken Hollywood'da çekilmiş izlenimi bırakan çok iyi bir kopyayla karşılaşınca filmden hoşlanmadım.

Tamam, montajı yapan arkadaşın çok ama çok büyük emeği var ve bu film varsa o arkadaş sayesinde var ama gerisi ı-ıh.

Konu, belki milyon yıllık; işsiz güçsüz serseri takımından (ama güya iyi kalpli) üç arkadaştan birinin babası ölüm döşeğinde hastaneye yatırılır. Yaşlı adamın yaşaması için ameliyat edilmesi gerekmektedir ama paraları yoktur.

Bu üç arkadaş parayı toplamak için araba çalar ama tesadüf o ki çaldıkları arabalardan birinde bir ceset, diğerinde bir çanta dolusu eroin vardır.

Mafya işi uyuşturucu para takasından sonra bir hesaplaşma olmuş, bizim adamlar da uyuşturucu ve ceset olan bu arabaları bulmuşlar. Üçüncü araba ise uyuşturucu şebekesinin başındaki adamı yakın takibe almış olan polis müdürünün kızına aittir. (yani oluyor böyle şeyler hayatta)...

Artık gerisini siz tahmin edin; İtalyan mafyasının rol kesmeye meraklı mafya babalarını taklit eden bir uyuşturucu çetesi reisi, sinirli bir (Trainspotting filminden tanıdık) eleman, tikli bir arkadaşla hiçbir şeyi umursamayan yakışıklı genç rolü verilmiş diğer arkadaş arasında koşup kovalamaca yaşanacak.

Bir yerinden polis müdürünün (Leon filmindeki kızdan özenilerek karakter biçilen) kızı arabası çalındığı için bu olaylara karışacak ve zor durumda kaldıklarında da “Baba bizi kurtar.” diye babasını arayacaktır...

Hayır, benim merak ettiğim. Bu filmler ve konular 90'larda milyon kez yapılıp her türlü senaryo zorlanarak kurgu ve ekranda oyunlarla efektlerle olabilecek tüm varyasyonları denenip terkedildi.
Orijinalleri varken insanlar bunu niye seyretsin ki?

Lock, Stock and Two Smoking Barrels filminden haberi olmayan ortalama bir televizyon seyircisi öylesine bakacak, seyrederken yer yer “Vay be bizimkiler de yapmışlar.” diyecek ve seyrettikten sonra da unutacak...

Filmdeki “tik”i canlandıran arkadaş eğer gerçekten tikli değilse Oscar'ı hak ediyor, gerisi abartı...

Seyretmediyseniz bir şey kaybetmiş sayılmazsınız, aramaya değmez ama tv'de denk gelirse teknik başarımına bir göz atabilirsiniz.