30 Eylül 2011

Bukowski - Büyük Zen düğünü

Bukowski'yi okudukça hem yazar hem de kitapları hakkında yazmaya devam ediyorum.

Daha önceden Pis moruğun notları, Hollywood, Kaptan yemeğe çıktı ve tayfalar gemiyi ele geçirdi, Sıradan delilik öyküleri isimli kitaplarını okuyup beğendiğim için hemen başka bir kitabına başladım; Büyük Zen düğünü...

Bu kitaptaki öyküler yine Bukowski'nin alışık olduğumuz tarzı içinde değerlendirilebilir; Hayat kadınları, alkolikler, işsizler, bar müdavimleri, at yarışı meraklıları, en alttakileri sömüren şirketler, Amerikan milliyetçiliği yapan savaş taraftarları, şiddet uygulayan polisler, insafsız sağlık kurumu çalışanları, küçük çaplı çetecilik ve mafya işiyle uğraşan İtalyanlar vs. vs. vs...

Bir sürü iç parçalayıcı olayı kendine özgü rahat (ve olabildiğince açık) bir anlatımla sıradan günlük yaşantısının içine sıkıştıran Bukowski; içinde yaşadığı dünyayı ve hissettiklerini öylesine gerçekçi bir şekilde aktarıyor ki bütün bu yazılanların gerçekten yaşanmış olabileceğini düşünmek bile insanı rahatsız ediyor.

Yazar tarafından oluşturulan ve normal edebiyat okurunun alışık olmadığı (argoyu bile zorlayan küfürlu çirkin kelimelerle örülmüş anlatım tarzının) okuru bu kadar çabuk kavramasının ilginçliği bir yana bu tarz bir yazım şeklinin inandırıcılığının bu kadar yüksek olabilmesi de ayrı bir psiko-sosyal konu.

Sıradan olamayacak kadar en altlarda yaşayan insanların hayatları arasında kendi hayat mücadelesini veren yazar, kişisel olarak kendi özel hayatını anlatırken bir yandan da sistemi ve toplumu eleştirmeyi ihmal etmiyor.

İlginç hayatları ve akla gelmeyecek olayları tüm "çıplaklığıyla" yazması Bukowski'nin efsane olmasını sağlarken okurlara da gerçek Amerikan rüyası'nın parası olmayanların yüzünde bir tokat gibi nasıl patladığını en iyi şekilde gösteriyor.

Okuduğum Bukowski kitapları hakkında yorum yaparken her zaman olduğu gibi yine yazarın kullandığı dil ve konu edindiği içerik nedeniyle kitaplarının belli bir yaşın altındaki (mesela 16) çocuklara uygun olmadığını belirtmemde fayda var.

Not: Bukowski hakkında yazdığım diğer konulara da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz: