20 Eylül 2011

haydi bakalım resim çizmeye başlıyorsunuz :)

Önümüzde bir kâğıt kalem olmaya görsün, hepimiz hemen bir şeyler çiziktirmeye başlarız :)

İşi biraz ilerletip, gölgeli ve üçboyutlu yazılar yazanlarla çeşitli şeylerin resimlerini yapanlara da rastlarız ama bunların hevesleri de çoğunlukla geçici olur.

Peki gerçekten güzel bir şeyler çizmeyi, elinize bir kurşun kalem alıp aklınıza gelen şeyleri çizmeyi denediğinizde ne olur? Sanıyorum genellikle hüsrana uğrarsınız, çünkü ezbere bir iki çizgi bir iki karalamayla yapabileceklerinizle sınırlısınızdır.

İşte bu aşamadan sonra gerçekten meraklı ve yetenekli olan birkaç kişi dışında hemen hemen herkes bir daha çizmeyi ya da karakalem bir şeyler yapmayı aklından bile geçirmez. Çünkü kendisinde öyle bir yetenek olmadığını düşünür.

Oysa ki karakalem çalışma tekniği temelden başlayarak öğretilebilen ve öğrenilebilen bir uğraştır. Eğer gerçekten bu işi öğrenip en baştan başlayarak söylenenleri yapmaya çalışırsanız zamanla kendi tekniğinizi bularak güzel resimler yapmanız işten bile değildir.

Tüm bu yazdıklarımı düşünen milyonlarca insan olduğu için; yayınladığı kitaplarla defalarca çeşitli ödüller alan Brenda Hoddinott çok güzel bir oluşumu www.drawspace.com internet sitesinde hayata geçirmiş.

http://www.drawspace.com/lessons/ adresinden ulaşabileceğiniz resim dersleri çok ama çok geniş kapsamlı bilgileri en temelden başlayarak adım adım öğrettiği için hem çok kolay anlaşılıyor hem de uygulamaları takip edip dersleri tamamladıkça gerçekten de en acemi olanlara bile bir şeyler öğretebiliyor.

Brenda Hoddinott'un sitesini kendine bir uğraş edinmek isteyenlere ve resimle, çizimle ilgilenen herkese mutlaka tavsiye ediyorum.

Dersler A'dan başlıyor ve Z'ye kadar devam ediyor. Bu sıralama ve açılım her harfe geldiğinizde bir sürü dersle genişliyor. (Mesela A harfinde 9, B harfinde 11 ders var).

Dersler;
"Başlangıç" seviyesi (yeşil harfler ve başlıklar)
"Orta" seviye (mavi harfler ve başlıklar)
"Normal ve usta" seviyesi (turuncu harfler ve başlıklar)
olarak üç gruba ayrılmış.

Derslere, o harf altındaki numaralı ders notlarından ulaşıyorsunuz.

Dersler İngilizce diye sakın bakmamazlık etmeyin, genelde en baştaki birkaç derste, bir ressamın nasıl bakış açısı geliştirmesi gerekiyor, öğretmen Brenda Hoddinott hangi aşamaları geçerek ve nasıl bir çalışma düzeni izleyerek buralara geldi vs. gibi konularda bol yazı var ama B harfine geldiğiniz zaman artık ne yapılması gerektiği anlaşılacak kadar iş çizimlere bakmaya kalıyor.

Çalışmalara geçmeden önce öğretmen, dağıttığı ders notlarında (ödev kağıtları) ilk önce bu işin başlangıcını uzun uzun anlatıp, resim tekniklerinden örnekler gösteriyor, malzemeleri tanıtıyor ve bütün kurs boyunca göreceğiniz çalışmalardan bahsederek ön tanıtım yapıyor. Bunlar sakın gözünüzü korkutmasın, bunlar hemen yapacağınız şeyler değil, ileride göreceğiniz şeyler.

Siz anlasanız da anlamasanız da tek tek ders notlarını açıp bakın ve öğrenciden ne yapması istendiğini anlamaya çalışın, göreceksiniz ki gerçekten bir şeyler anlıyorsunuz ve siz de bir şeyler çizebiliyorsunuz.

Tabii ki biraz İngilizce'niz varsa ya da az biraz anlayan birinden yardım alabilirseniz daha da iyi olur ama yine de hiç İngilizce bilmeseniz bile bu siteden faydalanabilirsiniz. Umarım meraklısı için faydalı bir konu olmuştur.

Sizlere iyi dersler diliyorum :)