20 Eylül 2011

Kulübe - Vicente Blasco Ibanez


Dünyanın neresinde  ve hangi zamanda olursa olsun hayat mücadelesi  veren insanın başından bela eksik olmuyor. Ibanez'in "Kulübe"si de işte böyle bir hikayeyi anlatıyor.
Ekmeğini tarlalardan çıkaran yoksul köylü ailelerinin toprakla ve toprak sahipleriyle ölümüne mücadelesi...
Hükümet tarafından aranan yazar ülkeyi terketmeden önce bir süre bir bodrumda saklanırken oturup yazmaya başlamış, ülkesini terk etmek zorunda kalınca da her şeyiyle birlikte yazdıklarını da orada bırakmış.
Tabii yıllar geçmiş devran dönmüş Ibanez ülkesine geri gelmiş, başarılı bir gazeteci hatta milletvekili olmuş... birgün de arandığı zamanlar saklandığı yere ziyarete gitmiş, oradaki eşyaların arasında yazdıklarını bulmuş ve yeniden elden geçirip yayınlamış.
Kitap başta öyle çok büyük bir ilgi görmemiş ama diğer dillere de çevrilince yeniden ilgi odağı olmuş ve milyon barajını bile aşıp dünyanın en çok satan kitapları arasına girmiş...
Bu kitabı nasıl olup da bugüne kadar okumamış olduğuma ben de şaşırdım doğrusu :)
Konu olarak başta da bahsettiğim gibi zor şartlarda hayatını sürdürmeye çalışan insanları anlatan kitabı okuyunca bizim ülkemizle benzer o kadar çok şey buluyorsunuz ki yer yer konunun yabancı bir ülke ve kültürde geçtiğini unutup bizden biri anlatıyormuş havasına kapıldığınız bile oluyor.
İlkokul öğrencilerinin değil ama liselilerin okuyabileceği, yapısı kurgusu sağlam romanın anlattıklarıyla üzerinden bu kadar zaman geçmiş olmasına rağmen yine de insanlık açısından öğrenilecek çok şey barındırdığını söyleyebilirim.
Baştan çok fazla tanımlama ve çevre ile ilgili ayrıntılar veren yazar kitabın %10'unu geride bırakınca konuyu bir aileyle bağlıyor ve ondan sonra konu kendiliğinden akıyor...
Batista'nın ailesini, köyünü ve oradaki insanları, bulundukları zaman ve koşullara göre gözünüzde canlandırarak yaşananları kalbinizde hissetmemeniz imkânsız.
Kolaylıkla bulabileceğiniz bu kitabı öncelikle Latin dünyasına meraklı edebiyat severlere tavsiye ediyorum ama kitap konusuyla artık evrensel bir yapıt olduğu için herkesin büyük bir beğeniyle okuyacağını düşünüyorum...