26 Eylül 2011

Sıradan delilik öyküleri - Bukowski

Bukowski'nin "Sıradan delilik öyküleri" kitabını beğenerek okudum.

Bukowski hakkında daha önceden de yazdım; "Yaptıklarını ve hayatını onaylamıyorum ama yazdıklarını beğeniyorum."

Sıradan insanların hayatlarını olduğu gibi anlatması bir yana; normal insanların en yakınına bile anlatamayacağı şeyleri "destursuz" bir şekilde tüm açıklığıyla yazması Bukowski'nin en önemli özelliklerinden biri.

Süslü bir dil ve edebi ağırlığa önem vererek boş şeyler yazmayı aklına bile getirmeyen Bukowski, "aklına geleni içinden geldiği gibi yazan" gerçek bir yazar.

Hayatı, dünyayı, insanları nasıl görüyorsa neler hissediyorsa küfürle, argoyla, tatlı dille, felsefi cümlelerle ya da parlak bir iki edebi lafla "o an nasıl düşünüyorsa" aklından geçenleri düşündüğü şekliyle aynen aktaran biri.

Şu ana kadar okuduğum kitapları arasında en çok "Pis moruğun notları"nı beğenmiştim ama son okuduğum "Sıradan delilik öyküleri" ondan da güzeldi.

Yazarın yayınlanmış 45 kitabı varmış ama sanırım dilimize bu kitapların ancak dörtte biri kadarı çevrilmiş.

Eğer bulabilirsem tüm kitaplarını okumayı düşünüyorum; çünkü o her şeye rağmen ruhunu kaybetmeden özgürce düşündüğünü yazabilen nadir insanlardan biri.

"Hayata karşı hırsı olmayan" yazarın, insanlardan uzak kalma isteğinin altında yatan nedenleri kendi anlattıklarından çıkarmaya başladıkça; aslında en uçlarda gezen insanla normal ve sıradan olan bir insanın birbirine ne kadar benzediğini de görebiliyorsunuz.

Dünyada hiç kimse olmasaydı tek başına yaşamayı kendine dert edinmeyecek kadar her şeye boşvermiş olan Bukowski'yi sanırım en çok onun gibi düşünenler beğenecektir.

Yaşınız 20'nin altındaysa size uygun olmayacağını belirtmemde de fayda var.

Okuduğunuzu anlarsınız tabii ki ama anlattıklarını yaşınıza bağlı hayat tecrübeniz yüzünden tam olarak hissetmeniz biraz zor olur. (Yoksa sadece açık saçık bölümlerinin kimi yerlerini ilginç kimi yerlerini iğrenç bulur ve sarhoşluğu ile başına gelenlerin arasında sıkışıp kalmış bir adamın sokaklardaki maceraları diye yorumlarsınız.)

Farklı ama gerçek bir şeyler okumak isteyenlere tavsiye ediyorum. (Bol küfür, pornografi ve kötü örnek olabilecek içeriğinden dolayı; bu kitabın çocuklara ve gençlere uygun olmadığını özellikle tekrar söylemek zorundayım.)

Not: Bukowski hakkında yazdığım diğer konulara da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz: