05 Ekim 2011

AK

Onlarla işimiz olsa da olmasa da öyle firmalar ya da markalar vardır ki isimleri (veya isimlerini oluşturan kısaltmalar) hayatımızın bir parçası haline gelir ama bu isimlerin (veya kısaltmaların) ne anlama geldiğini çoğumuz bilmeyiz.

Böyle şeylere biraz ilgi duyduğum için aklıma gelenleri ya da özellikle merak ettiklerimi araştırdığım da olmuştur fakat bazen öyle bir denk gelir ki hiç aklımda yokken biri böyle bir şeyi ayrıntı olarak yazar ve o güne kadar hiç dikkat etmediğim bir şeyi de bu sayede öğrenmiş olurum :)

İşte böyle bir şeyle Altan Öymen'in "Değişim yılları" isimli kitabında karşılaştım;

Konu Türkiye'nin ilk bankalarına gelince Akbank'ın ismi de geçiyor... Bugüne kadar başındaki AK kelimesini "Beyaz" olarak düşündüğüm için en baştaki o AK harflerinin bir kısaltma olduğu hiç aklıma gelmemişti, sağolsun Altan Bey arada bir ayrıntı olarak bu konuya da değinmiş.

Sakıp Sabancı'nın babası Kayserili Ömer Ağa ve o zamanki Adana'nın büyük zenginlerinden Ahmet Sapmaz'ın kurduğu Akbank'ın isminde ortaklardan birinin Adanalı diğerinin de Kayserili olması nedeniyle bu iki şehrin baş harfleri bulunuyormuş.

Öymen bu konu hakkında bir yerde de şu şekilde yazmış aynen alıntı yapıyorum :)

"..................
Akbank'ın "AK"ı "Adana ile Kayseri'nin ilk harflerinden alınmıştı.
Sabancı'yla Sapmaz'ın dışında, çok sayıda küçük ortakları vardı. Çoğu,
ya Adanalı ya da Kayserili'ydi. Veya Kayserili'ydiler ama Adana'da
yaşıyorlardı. Akbank'a bu yüzden "Adana'daki Kayserililerin bankası"
da deniliyordu."