03 Ekim 2011

Bukowski - Sevimli bir aşk hikayesi

Yine Bukowski yine ayyaşlık, berduşluk yine sokak kadınları ve bolca küfür... küfür... küfür...

Ağıza alınmayacak laflar, pornografiyi zorlayan açık saçık anlatım, kumar ve kendini beğenmiş uyduruk yazarlar, şairler, siyaset adamları... Hepsi Bukowski'nin yazdıklarını oluşturan vazgeçilmez malzemeler.

Daha önce de Bukowski hakkında epey bir yazdım o yüzden ne kendisinden ne de bu kitabındaki öykülerinden bahsederek yazıyı uzatıp sizleri sıkmak istemiyorum.

Adam aynı adam, tarz aynı tarz... Her ne kadar anlatım şekli bazen adi ve basit hatta miğde bulandırıcı olsa da yazdıkları sıkılmadan okunabiliyor.

Yaşamın en dibine vuran hayatları "içki şişelerinin ardından bakan birinin gözlemleriyle" aktaran yazar, basit konuların içine serpiştirdiği her türdeki eleştirisini yine büyük bir başarıyla öykülerine yediriyor.

Bukowski hakkında yaptığım uyarıyı bu yazıda da tekrar ederek; hem çok fazla açık saçık bölümler hem de psikolojik rahatsızlık verebilecek diğer öğeler nedeniyle 16 yaşından küçüklerin okumasının doğru olmayacağını belirtmekte fayda görüyorum.

Fakat, yaşınız uygunsa farklı bir dünyanın farklı yaşamlarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren birbirinden ilginç Bukowski öykülerini okumanızı tavsiye ediyorum. Seçtiği hayatla her zaman kötü bir örnek olan böyle birinin iyi yazabilmesi eminim sizin için de ilginç bir deneyim olacaktır.

Not: Bukowski hakkında yazdığım diğer konulara da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz: