18 Ekim 2011

Serenity (Firefly) [dizi+film]

Seyredecek bitmiş dizi ararken Firefly'ı bulduk. Dizi bilimkurgu türünde olduğu için tercih ettik ama dizinin ömrü sadece bir sezonlukmuş ve 14 bölüm yayınlanabilmiş. Bu şekilde konusu yarım kalınca ardından da iki saatlik bir devam filmiyle final yapmışlar.

Başladık seyretmeye, önce sıkıldık hatta öyle ki dört-beş bölüm seyredince bırakmayı bile düşündük ama yine de devam ettik, iyi ki de etmişiz.

Dizinin ilk beş-altı bölümünü atlatınca yavaş yavaş sarmaya başladı ve o şekilde her akşam bir bölüm seyrederek diziyi tamamladık.

Fakaaat... dizinin arkasından final olarak çekilen Serenity'i seyretmeye başlayınca gördük ki emeklerimiz boşa gitmemiş :)

Uzun zamandır bu kadar heyecanlı bir bilimkurgu macera filmi seyretmemiştim...

Dizinin konusu ve işlenişi diğer bilimkurgu filmlerinden farklı olarak sanki uzayda geçen bir kovboy filmi havası yaratıyormuş gibi olsa da aslında "Uzay çağı ve gelecekten fazla ümitli olmayın, insan ve dünyadaki her şey aynen devam edecek. Parası olanlar iyi yerlerde yaşarken parası olmayanlar dünyanın ilkel şartlarında hayatlarına devam edecek." mesajı veriyordu.

Kimi yerde ultra lüks uzay çağı yaşanırken kimi yerde "Vahşi batı" tarzı yaşam devam ediyor ve bizim dizinin elemanları da bir yerden sonra yolcuları yüzünden kaçak duruma düşüp maceradan maceraya atılıyorlar...

Bu şekilde diziyi bitirip final bölümü sayılan Serenity'e gelince hem çekim tekniği hem efektler değişti ve konu bambaşka bir yere geldi...

Hızla değişen sahneleriyle, ilginç olayları ve heyecanı had safhada akışıyla muhteşem bir film seyretmiş olduk.

Dizisinden biraz sıkılabilirsiniz ama bu kadar güzel bir bilimkurgu filmine geçiş yapabilmek için seyretmeyi göze almalısınız.

Terminatör 2 filminden beri böyle heyecanlı bir bilimkurgu seyretmemiştim... Bulup seyredebilirseniz sizin de beğeneceğinizi tahmin ediyorum.